Pára vyčistí fasádu i dlažbu. I od žvýkaček

Jestli potřebujete nejefektivnější a zároveň nejšetrnější systém pro čištění moderních a většiny klasických povrchů, objednejte si parní čištění. 

Žvýkačky, chodníky, průmyslová mastnota, zateplená fasáda, staré kamenné schody, lamely na ústí klimatizací a ventilačních systémů, to vše docela snadno vyčistí parní čistič. Zároveň na čištěný povrch působí velmi šetrně.  Tam, kde stroje pracující s tlakovou vodou nemilosrdně odírají povrch, čímž zkracují například životnost fasád, působí pára na povrch naopak co nejjemněji.  

Tam, kde stroje pracující s tlakovou vodou, musí používat mnoho chemických přípravků, tak parní stroj vystačí se samotnou párou. Ovšem ani pára nemusí v některých případech stačit. V takovém případě k ní však stačí přidat jen nezbytné minimum čisticího prostředku.

„Čistili jsme od žvýkaček chodníky okolo pražského Obchodního centra Lužiny. Likvidace jedné žvýkačky trvala v řádu vteřin, správce centra tomu ani nechtěl věřit. Protože způsoby, které zkoušeli oni, nefungovaly, nebo byly daleko pomalejší a ne úplně účinné,“ vypráví Martin Čížek ze společnosti Facility Special Service (FSS, odkaz zde). 

Tahle služba je tedy přesně to, co by jednou za čas potřebovalo každé nádraží, každá zastávka MHD, nebo okolí sportovní haly. Jen se zatím na úřadech o parním čištění moc neví. Jistý problém může být i v tom, když se úřady rozhodují ve výběrových řízeních jen podle ceny. Účinné parní čištění, které je rychlé a efektivní, přeci jen stojí víc, než málo účinné a pomalé čištění tlakovou vodou a škrabkou. 

Pára však výborně funguje i na kamenné dlažby, jak se přesvědčili v Anežském klášteře, kde si tímto způsobem nechali po desítkách let vyčistit rozsáhlou dlaždicovou plochu v klášterní zahradě. Stejnou zkušenost mají i v Kolowratových domech u Stavovského divadla v Praze, kde se kvůli četným návštěvníkům celá akce musela odehrávat v noci. O účinnost této metody přesvědčila i správce objektu Národní galerie, aby si ji objednal pro celou plochu před Veletržním palácem.

Parní čištění velmi dobře obstálo i v případě keramickými kachly obložené fasádě domu na pražském Karlově náměstí. Vzhledem k tomu, že fasádě již je téměř devadesát let, nepřipadalo použití tlakové vody a podobných systémů vůbec v úvahu. Pravděpodobnost, že by odlupovaly kachle, hraničila s jistotou. „Majitel domu se obával o soudržnost fasády. A navíc vzorek práce, kterou udělala konkurence tlakovou vodou s chemickými přísadami, nebyl po dvou dnech již prakticky vidět,“ vzpomíná na zakázku z loňského roku jednatel společnosti Fasádní servis Jan Hrdlička.

„Pára se samozřejmě hodí i na odstraňování nečistot ze zateplených fasád. Na rozdíl od tlakové vody neodírá jejich povrch, takže je neoslabuje a neotevírá do nich cestu ani řasám a plísním. Zkrátka pára je k fasádám šetrná a nezkracuje jejich životnost,“ dodává jednatel Fasádního servisu.

-red-

paracisteniparou

Parní čistič si snadno poradí i se zašlapanými žvýkačkami, které se jinak odstraňují jen velmi zdlouhavě

parafasada

Při parním čištění fasády stačí jen minimální zábor, protože práce probíhá z výsuvné plošiny


Počasí Kladno

Předpověď počasí