Jan Krafka: Král Artuš mi nedovolí Vraždu v Orient Expresu

Vítězem naší ankety o Nej herce v titulních rolích Městského divadla Kladno se stal Jan Krafka. Jednatel divadla a výtečný herec v jedné osobě pomohl nejen svým výkonem na jevišti, ale i v ředitelském křesle pozvednout první kladenskou scénu na vysokou úroveň. 

Vyloženě hlavní roli jste v uplynulé sezoně hrál jen v postavě Mikiho Volka ve hře Jak umřít na rokenrol. Ovšem výrazné postavy jste ztvárnil ještě v inscenacích Hra, která se zvrtla či Apartmán v hotelu Plaza. Lze je považovat za titulní?
Ve Hře, která se zvrtla mám třeba spoluhlavní roli, ale na té děj nestojí. Tam to stojí na všech postavách. Pro mě osobně jsou ale všechny role hlavní. Ať je velká, nebo malá. Mega role je Miki Volek.

Jak Mikiho postavu, která zpívá jeden hit za druhým, udýcháváte?
Těžce, ale zvládám to rád. Na konci si připadám jak horník na předku (směje se). Mně neskutečně vrací energii pozitivní ohlasy diváků na naše hry. To platí i o Mikim.

Pečujete o svůj hlas?
Musím o něj pečovat. Mám ho vytrénovaný a vím, jak na něj  (směje se). 

O fyzickou kondici také dbáte?
Jistě. Doma mám veslovací stroj a minimálně třikrát týdně se mu věnuji. 

Podle statistiky je překvapivé, že všechny hry poslední sezony převálcovala v návštěvnosti inscenace Babička. Překvapuje vás to?
Velmi a zároveň se tomu nedivím. Nádherné výpravě pomáhají ještě herecké výkony našeho souboru. Babička se opravdu stala hitem. 

Co vás osobně čeká za postavu v nové sezoně?
Postava krále Artuše v nové hře Monty Python´s Spamalot. A těším se, asi jako mnoho našich diváků, na Vraždu v Orient Expresu. Ta má podle dramaturgického plánu premiéru letos v prosinci. V té nehraji a mrzí mě to. Král Artuš mi to nedovolí (směje se). 

Začaly divadelní prázdniny. Kde strávíte dovolenou?
Letos na Elbě.

-red-

Foto: Tomáš Glasberger

 

 

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí