Tom V. Hron a Barbora H. Vovsíková napsali Pytlíka Kryplíka

Herci Městského divadla Kladno a zároveň manželé Tomáš V. Hron a Barbora H. Vovsíková se vydali na dráhu ilustrátorů a spisovatelů. V těchto dnech se chystají křtít svoji prvotinu, knihu pro děti Pytlík Kryplík. 

Koho z vás napadlo napsat a ilustrovat knihu pro děti?
Nedá se úplně říct, že by někdo z nás s nápadem "vydat knížku" přišel. V únoru 2018 jsme do divadelní kavárny přichystali program, pro který jsme napsali a ilustrovali prvotní příběh Pytlíka Kryplíka. Až následná odezva od publika v nás vzbudila nadšení, že by se Pytlík mohl dočkat své knižní podoby. Téma vyplynulo z onoho večera v divadelní kavárně, kterým bylo "Nonsense kolem nás". Jako jeden z největších nonsensů jsme shledali ohromné množství vyprodukovaného plastového odpadu z jednorázových obalů. Zároveň jsme v rámci večera interpretovali některé až tématicky nonsensové dětské knížky, které se například věnují zvířecím exkrementům. Při procházce po knihkupectví jsme se často setkávali s monotónností dětských knížek. Velice často svými ilustracemi nepodněcují dětskou představivost a tématicky nepřináší nic aktuálního. Chtěli jsme zkusit tento zvyk porušit. Řekli jsme si, že abychom jenom nekritizovali, zkusíme jako vrcholné číslo programu napsat a ilustrovat náš krátký příběh pro děti s ekologickým přesahem. Tak se narodil Pytlík Kryplík. Knižní verze se od té kavárenské textově příliš neliší. Značnou proměnou však prošly ilustrace. Při kreslení Barča používala velice často obtisky plastových odpadků a je velice zábavné tyto všem dobře známé tvary v obrázcích hledat. 

Proč jste zvolili právě takový název?
Pytlík Kryplík je jméno, které okamžitě vyvolává předsudky. Nicméně je to Pytlík jako každý jiný, který chce jen splnit své poslaní a být použit pro přenos věcí. Ale protože byl odtržen ze stojánku, nerozevřen, nijak nepoužit, ale odhozen na přepravku pomerančů, okamžitě se z něj stává pro lidi neatraktivní a nepoužitelný sáček. Odtržením ze stojanu se pytlíky stávají nechtěnými a lidé se jich štítí. Zaškatulkovat ostatní na základě prvního dojmu je velice snadné. 

V pátek máte v kavárně U Kočičích tlapek křest. Je veřejný?
Ano, je veřejný. Budeme rádi, když dorazí všichni, kteří chtějí svým dětem nebo sobě darovat originální knížku a zároveň přispět na dobrou věc. Z každé prodané knížky darujeme padesát korun buď na kočky z kavárny U Kočičích Tlapek, nebo kladenské Trash Hero. Křest začne v 17. hodin a v kavárně budeme do 19. hodiny. V tomto čase nás může kdokoli navštívit, koupit si knihu a popovídat si s námi o Pytlíkovi a třeba i o divadle.  

Máte v hlavách další knižní titul?
Rádi bychom zbylý zisk z prodeje použili na přípravu a vydání knihy další, která bude také pomáhat. Máme již několik námětů a nechceme je úplně prozradit, ale jelikož jsme velcí milovníci koček, tak je možné, že by nová knížka mohla mít s kočičí kavárnou ještě více společného.

Na čem novém se podílíte v kladenském divadle?
Od začátku sezony máme za sebou dvě premiéry - muzikál Miluju tě, ale... a České Vánoce. Na obě představení vás srdečně zveme. V tomto turnuse se v divadle zkouší Vražda v Orient expresu, ve kterém nejsme obsazeni. Máme tak více času se věnovat naší knížce a také si trochu odpočinout, protože o prázdninách k tomu nebyla příležitost. Od ledna bychom měli oba naskočit do zkoušení muzikálu Spamalot. 

Jan Murárik 

 

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí