Kubův fejeton. Karta, či hotovost?

Musím se přiznat, že já jsem si hodně oblíbil placení bezhotovostně, konkrétně kartou. Je to rychlé a pohodlné. Ale ne vždy.

Kartou, mobilem, chytrými hodinkami či nálepkou. Bezhotovostních způsobů platby je mnoho a jsou velmi oblíbené. V naší republice tyto platby převládají. Sám platbu kartou jednoznačně upřednostňuji před hotovostí. Je to jednoduché, pohodlné a rychlé. Pokud vše funguje...
Pár dnů před Štědrým dnem jsem se přesvědčil, že mít u sebe při placení pouze kartu není nejchytřejší. Vrcholila vánoční horečka, lidé vzali obchody útokem a utráceli jako smyslů zbavení. Ovšem platební terminály takový nápor nezvládaly. Proto mě polil studený pot, když jsem suverénně přiložil kartu a ono nic. Podruhé zase nic. Potřetí zase nic.. Lidé za mnou nervózně podupávali či pokašlávali. Trvalo několik dlouhých minut, než mi prodavačka oznámila, že terminál je přetížený a platba kartou není možná. Co teď?
V hotovosti jsem dal dohromady 17 korun. Ještě mi tři sta chybělo. S trapným pocitem jsem běžel k nejbližšímu bankomatu a u toho nadával na tyhle bezkontaktní vymoženosti, které jsou k ničemu vždy, když je nejvíc potřebujete. Zlaté bankovky v kapse.

Jakub Beznoska


Počasí Kladno

Předpověď počasí