Honza Loněk: Jágr byl pro mě superstar z Hnidous

Je mu přes třicet, vede rodinný hudební hotýlek Kuklík, hraje i zpívá hlavně blues. Honza Loněk, syn slavného českého novináře z Hnidous, nedávno zveřejnil svůj hudební klip o Kladnu s účinkujícím Jaromírem Jágrem. Dnes s největší hvězdou českého hokeje začíná první liga a Honza nám vysvětlil, jak písnička přišla na svět. 

Co bylo impulsem ke vzniku neotřelého videoklipu?
Písnička vznikla před deseti roky, videoklip teprve nedávno díky hudebnímu studiu Fabrika v bývalém areálu Poldi. Prapůvod písničky existuje někdy na počátku devadesátých let. Jarda Jágr bydlel v Hnidousích nedaleko od nás a s tátou se dobře znali. Mně bylo asi šest let a Jarda byl pro mne superstar. Vzpomínám si, že jsem podle zvuku motoru jeho Mitsubishi poznal, že je doma (směje se). Pak jsem si v dospělém věku založil kapelu a písničku o tom, že kluk z Hnidous dokáže dobýt Ameriku, jsem napsal v roce 2008. Kluk, který by v Americe měl ještě za živa svou ulici. Text mě napadl spontánně. Tímto děkuji studiu Fabrika a fotografu Jirkovi Hokůvovi, že jsme s kamarády mohli udělat naši novou desku, na které písnička určitě bude. Vyjde letos v prosinci. 

Proč je píseň v angličtině?
Protože dělám blues a to má důraz na druhou dobu. Když zpíváte blues, tak vám jde angličtina do pusy automaticky. Taky vím, že Češi moc rádi blues nemají, k němu se musíte proposlouchat, prožít ho. V písničce i klipu je důraz na osmašedesátý rok, na Hnidousy, je v tom odkaz, že ať se stane, co se stane, Kladno bude pořád hokejové město. A s tím Reganem to také není náhodou. Kdysi Jarda přiznal, že měl na základní škole v žákovské knížce fotku amerického prezidenta Regana. Ten se to prý na začátku devadesátých let dozvěděl a Jardovi zavolal domů, aby mu řekl, že to ví.

Dnes začíná další Jágrova sezona v hokeji. Budete chodit na zimák?
Tuhle sezonu se chystám chodit na Rytíře častěji než v minulosti. 

Jan Murárik

 

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí