Bářiny "Liškoviny". Hezky česky

Každý týden se na našich stránkách potkáváte s Barborou Liškovou, kladenskou fejetonistkou a glosátorkou, která exkluzivně pro Vaše Kladno píše svoje úvahy pod názvem Bářiny "Liškoviny".

Hezky česky

Tak jsme si v pátek oslavili svátek Cyrila a Metoděje. A buďme k sobě upřímní, jediné, co nás ve spojitosti s tím zajímalo, byl fakt, že bude volno a my nebudeme muset do práce. Na druhou stranu, kdy jindy bychom si měli připomenout, že je čeština jedním z nejhezčích a nejpestřejších jazyků?

Když si vezmete jakéhokoli cizince a začnete ho učit česky, nejspíše vás brzy začne nenávidět, rozcupuje veškeré zápisky a odjede raději studovat hieroglyfy. Čeština je totiž nesmírně, ale opravdu nesmírně složitý jazyk. Všechno to skloňování, gramatika, výslovnost, čárky, slovosled. Troufám si říct, že ani rodilý Čech si není dost často pořádně jistý. Zákoutí češtiny nejsou nikdy dostatečně probádaná. Vždycky někde číhá nějaká Volyně, pomněnka, bytí nebo bití, shlédnutí a zhlédnutí či věta vložená.

Pokud se ale jako Čech narodíte, jistě v mnohém svůj rodný jazyk budete obdivovat. Já například nepřestávám žasnout nad jeho pestrostí. Nad hravostí jednotlivých slov a dokonalostí s jakou spolu dokáží pracovat, variabilitou, originalitou a naprosto geniální dvojsmyslností. Právě v tom je totiž český jazyk zcela jedinečný. A ve spojitosti s naším humorem (o kterém jsem mimochodem psala pár týdnů zpátky) vytváří nikdy nenahraditelnou kombinaci. Ostatně jsem dávno zjistila, že naprosto každá věta může být použita i v jiném, někdy i zcela opačném, smyslu. Většinou však ve smyslu…všichni víme jakém…

Čeština má tolik slov, že pokud by každé z nich mělo alespoň pár centimetrů, zaplnily by se všechny oceány světa. Ostatně každá věc kolem nás má hned několik pojmenování. Odborně pak také synonym. Například dům může být také barák, stavení, byt, domov, residence, sídlo, budova. A mohli bychom pokračovat otázkou, zda má na střeše tašky, načež by cizinec vykulil oči a hledal by na střeše domu kabelky. Tak přesně takhle hezky si naše mateřština umí hrát. 

Proto poděkujme pánům Cyrilovi a Metodějovi, a to nejen za volný pátek, ale vůbec za tu první myšlenku vytvořit jazyk, který bude trochu vykutálený, trochu záludný a pouze a jedině náš. A poděkujme také všem, co se zasloužili o to, aby se nezapomněl. Protože tu jisté snahy byly…

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí