Bářiny "Liškoviny"

Každou sobotu se na našich stránkách setkáte s Barborou Liškovou (22), fejetonistkou, glosátorkou a přítelkyní hokejisty Davida Růžičky, která exkluzivně pro Vaše Kladno bude psát svoje úvahy pod názvem Bářiny "Liškoviny".

Barbora na Metropolitní univerzitě Praha studuje média, předtím absolvovala tvůrčí psaní na Literární akademii. V Kladně maturovala na Sportovním gymnáziu.

- red -

liska

 

Co můžeš udělat teď, nenechávej na předsevzetích

Pokud existuje něco, co bezesporu patří k prvním měsícům nového roku, je to rozhodně téma o předsevzetích. Vše to začíná hned pár minut po půlnoci, kdy si v alkoholovém opojení naslibujeme nemožné a zakážeme neodmyslitelné. Během několika následujících hodin střízlivění si chybu uvědomíme, ale ta známá česká pověrčivost nám nedovolí se o vytyčený cíl alespoň nepokusit. A tak se stane, že se člověk vydává na trnitou cestu plnou pádů, odříkání a testování vlastní odolnosti.

V prvním týdnu nás dokonale pohání vůle. Máme pocit, že to zvládneme, že tentokrát jsme plni dostatečného odhodlání a na náš sen brzy dosáhneme. V dalších týdnech však přichází první pochybnosti a zátěžové testy. Většina lidí totiž očekává rychlé výsledky. Nejsme zvyklí dlouho čekat, chceme všechno hned a pokud možno snadno. Ale tak to bohužel nefunguje a právě proto se během ledna drtivá většina snílků vzdá.

Je únor. Ti, kteří to nevzdali, jsou na sebe pyšní. A právě pýcha je novým motorem, který nás nabíjí energií a vede k vysněnému cíli. Být sám se sebou spokojen a vážit si toho, kolik cesty jsme už za zády nechali, není nic, za co by se měl člověk stydět. Protože tyhle pocity jsou potřeba, tyhle pocity jsou předzvěstí brzkého výsledku.

A co s těmi, kteří to nezvládli? Nevydrželi odolat, když jim kolegyně nabídla o polední pauze cigaretu, když snědli večer u televize celou nutellu, uklidili boty na běhání do skříně či zaklapli knížku už po třetí stránce? Měli by se stydět? Vůbec ne. Měli by si však uvědomit, že předsevzetí nevznikají náhodou. Vznikají z nějakého vnitřního popudu, abychom se cítili lépe ve vlastním těle. Proto se vykašlete na jedno selhání a nečekejte, až budete mít za rok novou příležitost. Vaše šance začíná právě teď!


Počasí Kladno

Předpověď počasí