Bářiny "Liškoviny". Italská přirozenost

Každou sobotu se na našich stránkách potkáváte s Barborou Liškovou (23), fejetonistkou, glosátorkou a přítelkyní hokejisty Davida Růžičky, která exkluzivně pro Vaše Kladno píše svoje úvahy pod názvem Bářiny "Liškoviny".

Barbora na Metropolitní univerzitě Praha vystudovala mediální obor, předtím absolvovala tvůrčí psaní na Literární akademii. V Kladně maturovala na Sportovním gymnáziu.

- red -

liska

Italská přirozenost 

Je to zhruba rok, co jsem psala fejeton z rodinné dovolené v Itálii. A protože se na naší lásce k vínu, salátu caprese a všeobecné pohodě ve vzduchu nic nezměnilo, sedím i letos (při psaní těchto řádků) na prosoleném ručníku a dívám se, jak vlny doráží na pobřeží italského Forte dei Marmi. Tentokrát však vynechám groteskní situace naší liščí rodinky a povím vám něco o malých, věčně se usmívajících Italech.

Ještě docela nedávno jsem nedokázala pochopit, jaká kouzla místní obyvatelé ovládají. Ráno totiž začínají sladkým croissantem, k obědu spořádají velkou pizzu plnou tučného sýra a večer v devět hodin do sebe nacpou těstoviny, další dva vydatné chody a láhev vína. A přesto stále vypadají jako rozinky. Stačil však jeden jediný den a já měla celé jejich tajemství na dlani - Itálie se totiž hýbe. A to hodně! Ráno si oblékne dres, z garáže vytáhne silniční kolo a ujede ve třiceti stupních desítky kilometrů. Odpoledne vymění „silničku” za kolo po dědovi, protože chůze je téměř sprosté slovo a večer, když už sluníčko klesá nad moře, obouvá tenisky a láme rekordy v joggingu. A nutno podotknout, že věkové omezení neexistuje. Na kole potkáte malého kluka i osmdesátiletou babičku, která si v proutěném košíčku veze nákup. 

Když už jsem tak nakousla vizuální stránku „kozačkového” národa, musím zmínit ještě jednu důležitou věc, ze které bychom si měli vzít příklad. Itálií totiž prostupuje neskutečná a nepřehlédnutelná láska k módě. Místní ženy vypadají dobře, i když jdou jen vyhodit odpadky. Jsou neustále upravené a svůj vkus se nebojí ukázat. Klidně si večer vyjdou v hedvábných šatech a smaragdových naušnicích po ramena. A nejen ženy módou dýchají. I ten nejobyčejnější muž se se západem slunce převléká do lněné košile a kvalitních bot. 

 

To všechno s naprostou uvolněností a přirozeností. Protože pro Italy je přirozenost právě tam, kde začíná pro český národ nepohodlí a škrobenost. Inu jiný kraj, jiný mrav.

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí