Bářiny "Liškoviny". Od začátku

Každý týden se na našich stránkách potkáváte s Barborou Liškovou, kladenskou fejetonistkou a glosátorkou, která exkluzivně pro Vaše Kladno píše svoje úvahy pod názvem Bářiny "Liškoviny".

Od začátku

Každý z nás se ve svém životě dostane do bodu, kdy se rozhodne něco na sobě změnit. S něčím skoncovat, s něčím novým začít, změnit od základu své návyky a zvyklosti, stát se zkrátka svým vysněným a lepším já po jakékoli stránce. Pro většinu takových rozhodnutí se právě nakypřila půda – začínáme totiž zase od začátku. 

Začátek nového roku a konec toho starého bývá pro většinu z nás klíčovým okamžikem. Znamená totiž přelom. Přelom mezi tím co bylo a tím co nás teprve čeká. Uzavíráme jednu pomyslnou kapitolu života a začínáme psát první větu té následující. A právě proto si většina z nás nechává svá velká životní rozhodnutí právě na tuto chvíli. Na nových tři sta šedesát pět dnů, čistou pracovní desku.

Ostatně je to již taková tradice, dát si o půlnoci společně se sektem i nějaké to předsevzetí. Postavit se před výzvu a dokázat sám sobě, že nezmizí stejně rychle jako bublinky z nedopité silvestrovské láhve. Faktem bohužel je, že mnohdy přeceňujeme své síly. Že se snažíme skočit světový rekord a přitom vynecháme základní výšku. Nemůžeme chtít příliš, když jsme teprve na začátku. 

A právě samotný začátek je nejdůležitější, to, o čem tu vůbec chci psát. Pravdou totiž je, že nemusíme čekat až na začátek nového roku. Nemusíme čekat ani na nový měsíc, týden, dokonce ani den. Pokud opravdu chceme změnu, cítíme, že je načase vydat se v životě jinou cestou, můžeme začít hned v tu samou chvíli. Změnit směr a neplýtvat svůj drahocenný čas čekáním na kalendář. Protože ten za nás vůbec nic neudělá. Pouze otočí stránku a donutí nás dívat se na týdny, které jsme si nechali proklouznout mezi prsty. Na týdny, během kterých jsme už mohli být někde docela jinde. A místo toho jsme stále jen čekali a snili o tom, jaké to jednou bude. 

A jaké asi? Samozřejmě že to bude těžké, samozřejmě že selžeme, že se na to budeme chtít vykašlat a možná i vykašleme a budeme zase začínat znovu a znovu. Ale to k tomu patří. A nějaká magická aura začátku roku nám v tom rozhodně nepomůže. Neodvede nás za ručičku až do března a neřekne: „Přežil jsi nejhorší tři měsíce, jsi dobrej a dál to už zvládneš!“

Všechno je to pouze a jedině na nás. Vždycky bylo, vždycky bude. A je úplně jedno, jestli je červen, nebo prosinec. Pokud se sami rozhodneme, může přijít začátek něčeho nového třeba právě TEĎ!

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí