Bářiny "Liškoviny". Kalamita

Každý týden se na našich stránkách potkáváte s Barborou Liškovou, kladenskou fejetonistkou a glosátorkou, která exkluzivně pro Vaše Kladno píše svoje úvahy pod názvem Bářiny "Liškoviny".

Kalamita

Každý z nás má něco, co ho svým způsobem limituje. Něco, co když přijde, můžeme se snažit sebevíc, ale hnout s tím nedokážeme. Zkrátka nás to ochromí po všech stránkách a řešením je prostě počkat. V tomto případě nejspíš počkat, až to roztaje…

Když ještě před pár lety napadl sníh, nikoho to nijak nepřekvapilo. Byla prostě zima a k zimě patří sníh a led. Nic, co by nějakým způsobem vybočovalo z nějakých standardů. A tak, když se objevila bílá peřina, nikdo nelámal rukama, nikdo nepsal ty nejkatastrofičtější scénáře, nikdo nenazýval těch pár vloček koncem světa. 

Všechno bylo zkrátka tak, jak mělo. Rolbaři a sypači byli v pozoru od brzkých ranních hodin, muži si dávali dopolední dostaveníčko s hrably, zatímco děti běhaly se sáňkami po kopcích a mámy na ně doma čekaly s horkým čajem. Nikdo si na nic nestěžoval, protože nebylo na co. Věci fungovaly, lidé si pomáhali a zima nebyla nepřítelem - byla krásnou bílou pohádkou, se kterou jsme si uměli poradit. 

Jenže čím méně sněhu během následujících zim padalo, tím více nás to začalo vykolejovat. Synonymem ke slovu sníh se stala kalamita a národ, který si musel mnohdy poradit s mnohem těžšími věcmi, si najednou přestal vědět rady. 

„Napadl sníh. Panebože, co budeme dělat,“ znělo by nejspíš motto současné populace a především pak všech těch, kteří mají za úkol s tím něco udělat. Záhadou však je, že čím více techniky máme, tím více to nezvládáme. A nezlobte se na mě, ale vymlouvat se na nečekanost situace, problémy ve smlouvách, to není dostatečná odpověď. Odpověď pro řidiče, kteří nemohou kvůli závějím vyjet z parkovišť a na silnicích se cítí zrovna jako ty děti na saních. Odpověď pro chodce, kteří se na chodníkách boří ve sněhu, matky s kočárky, které nemohou vyjet, cestující hromadnou dopravou, co vystupují do hromad sněhu. 

Jak dostatečně odpovědět těmhle všem? Slovem „kalamita“ asi sotva…

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí