Studenti soutěžili o nejlepší návrh nové podoby kladenské stodoly

Soutěž O cenu architekta Antonína Raymonda je za podpory České komory architektů určena studentům běžné i krajinářské architektury, kteří v době vyhlášení soutěže nedosáhli věku třiceti let. Úkolem bylo vypracovat urbanistické, architektonické nebo projektové studie lokality či objektu na území města Kladna. 

„Studenti architektury řešili, jak zvelebit objekt takzvané stodoly. Jde o původně barokní stavbu, jež byla součástí hospodářského a správního areálu města. Blízký Kladenský zámek a jeho zahrada jsou oblíbenými místy občanů, konají se zde kulturní akce, probíhají svatební obřady. V zámku se nachází malá galerie i několik stálých expozic. Nyní především muzeum zaměřené na kladenského rodáka Zdeňka Milera,“ přiblížil letošní zadání Ondřej Rys, radní města Kladna pro rozvoj. 
Jednohlasně zvítězil návrh studenta FA ČVUT Matouše Pluhaře. Druhé místo vybojoval návrh Jany Watersové, třetí návrh Ondřeje Pecháčka. Zvláštní ocenění udělila porota návrhu Pavly Zelenkové. Hlavní cenou pro vítězného studenta je dvoutýdenní pobyt v Japonsku, spojený s prohlídkou staveb architekta Raymonda a návštěvou ateliéru Raymond Architectural Design Office. Zároveň primátor města Mgr. Milan Volf finančně odmění autory návrhů, které se umístily jako druhé a třetí. 
„Jestli má být studentská soutěž místem, kde se projevuje odvaha, pak se tento projekt trefil nejen do širokých hranic vkusu poroty, ale je i nadčasovým dialogem s osobností Antonína Raymonda, který proslul radikálností, nekompromisností a bojovou odvahou.“ Slova architekta Davida Vávry (na úvodním snímku) vystihla podstatu nejen vítězné práce, ale i celého 6. ročníku studentské soutěže. 

-red-
vavrasto
Stodola se nachází v Zádušní ulici v sousedství zámecké zahrady (vítězná studie)

vavarstodola
Vnitřek stodoly podle vítěze soutěže


Počasí Kladno

Předpověď počasí