Lenka Bartošová: Ženy většinou nemají pro léčbu covidu vhodnou plazmu

Pacienti kladenské nemocnice zasažení covidem-19 mají již několik týdnů naději na zlepšení zdravotního stavu. Hematologicko-transfúzní oddělení totiž začalo schraňovat plazmu od dárců, kteří covidem prošli a disponují dostatečným množstvím protilátek v krvi. Primářka oddělení Lenka Bartošová v rozhovoru pro Vaše Kladno hovoří o podmínkách dárcovství i stavu krevní zásoby nemocnice v Kladně.

Vaše oddělení vyzvalo veřejnost, respektive pouze muže, kteří prodělali covid-19, aby darovali krev. Co vás k apelování se veřejnosti vedlo?
Kolegové klinici začali u pacientů s lehčím a středně těžkým průběhem onemocnění používat anticovidovou plazmu. Pacient většinou dostává dvě transfúzní jednotky. Tím dochází k pasivnímu přenosu protilátek, což u hospitalizovaného pacienta může nastartovat tvorbu vlastních protilátek a pomůže mu překlenout nejzávažnější období s covidem. Plazma by se měla dávat pacientům od pátého dne stanovení diagnózy.

Co se děje s plazmou, kterou z krve oddělíte?
Zmrazíme ji při teplotě minus padesát stupňů Celsia. Mražení trvá zhruba půl hodiny. Poté ji skladujeme v minus pětatřiceti stupních.

Darovat plazmu může každý, kdo covid prodělal?
Potenciální dárce plazmy musí nejdříve na odběr krve, abychom zjistili množství protilátek. Lidí ochotných darovat krev pro plazmu je realitně dost. Od zveřejnění výzvy jsme jich jenom v novém roce zaregistrovali přes padesát. Ovšem většina, třeba sedm z osmi mužů, takový počet, bohužel, nemá.

Ve výzvě stojí, že se mají hlásit pouze muži. Proč je v Kladně ženám tato možnost zapovězena?
To je úplně jednoduché vysvětlení. Muži nikdy nebyli těhotní. Když žena otěhotní, tak dochází ke spojení antigenních znaků dvou úplně cizích lidí. V některých případech matka může proti plodu vytvářet protilátky a její plazma by mohla vyvolat u pacienta s covidem ještě nepříznivější reakci, než jakou prožívá. Nemůžeme proto riskovat, ani kdyby nám žena tvrdila, že nikdy nerodila. To ještě neznamená, že přesto nebyla těhotná… Proto je jistější nabírat muže.

Má kladenská nemocnice dostatečnou zásobu krve?
Dárci chodí a v současné době jí máme dostatek. Ale nemžeme ji skladovat donekonečna. Na požádání ji proto posíláme například do nemocnic v Praze Na Františku, v Žatci, Rakovníku, do Slaného, Berouna i do IKEMu. Svědčí to o našich dobrých vzájemných vztazích.

Zasáhl covid výrazně do chodu vašeho oddělení?
Musím to zaklepat, nezasáhl. Nikdo covid neměl, nikdo nebyl v karanténě. Teď jsme očkováni, tak snad nás covid bude i nadále míjet.

Jan Murárik

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí