Pracuje jako zástupce ředitelky jediného sportovního gymnázia ve Středočeském kraji. Trenér Jiří Kuchler v našem rozhovoru upozorňuje na boom kladenského volejbalu a potvrzuje prestiž školy za hranicemi kraje.

V minulých dnech jste uskutečnili talentové zkoušky pro plavání, judo, hokej, atletiku a volejbal. Kolik se vám hlásilo možných budoucích studentů sportovců?
V hokeji jsme registrovali devatenáct uchazečů o studium, volejbal zapsal sedmnáct lidí, plavání žádného, judo jednoho a atletika šestatřicet žáků devátých tříd z celé republiky. Největší záběr je pochopitelně ze Středočeského kraje, ale máme studenty třeba z východních Čech, Chebu, z jihu republiky.

Čím si vysvětlujete letošní nulovou účast plavců?
Netuším, možná jde o důsledek covidového období. Plavci se nemohli dlouho dostat do bazénů...

Zato tento rok je znát velký nárůst počtu volejbalistů. Ještě nedávno se přitom na studia k vám hlásily jednotky žáků. Co děláte pro popularizaci volejbalu?
Za tím je jednoznačně dobrá práce trenéra Petra Klára. K tomu se musí přičíst sjednocení dvou kladenských volejbalových klubů mužů a žen pod jednu značku. Dělají to dobře a mládežnická základna se jim rozrůstá. Obecně mám pocit, že volejbal v Kladně jde nahoru.

Budete rozšiřovat počet sportů na gymnáziu?
Do budoucna se tomu nebráníme, ale není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Vzhledem k tomu, že sportovní gymnázia jsou i v jiných krajích, je prestižní, když se k vám hlásí sportovci studenti z jiných oblastí, než jsou střední Čechy?
Samozřejmě (usmívá se). Studenti u nás dostávají vedle možnosti pokračovat ve svém sportu také kvalitní vzdělání. Kdo chce pokračovat na vysoké úrovni ve sportu a získat na stejné úrovni vzdělání, má u nás možnost ideální kombinace.

Jan Murárik