Hana Větrovcová: Těžko se dá odhadnout, co omezení udělá s dětmi

V její skupině trénuje téměř třicítka mladých atletů A. C. TEPO Kladno. Najdeme mezi nimi i slibné talenty. Trenérka Hana Větrovcová hovoří o dopadu pandemii na výkonnost závodníků i o možných následcích na začínající atletickou generaci.

O které velké závody kvůli pandemii koronaviru vaši svěřenci přišli?
Sprinterku Terezu Lamačovou, chodkyni Kláru Hlaváčovou a překážkářku Šárku Somrovou by čekaly závody na evropské úrovni od dorostenecké po juniorskou kategorii. Sprinter Matěj Krsek přišel o halové mistrovství světa dospělých v Číně a byl v olympijském výběru. Další náš sprinter Daniel Lehar musel oželet světový šampionát do dvaceti let v Nairobi. Ovšem všechny starty byly ještě podmíněné splněním limitů.

Má absence závodění dopad na jejich výkonnost?
To si nemyslím. Letos se snad nějaké závody ještě uskuteční. Například na konci srpna by se prý mělo konat mistrovství republiky a k tomu se teď ti naši nejlepší upínají. Mají bod, na který se připravují. Pokud se národní šampionát uskuteční, pak je před nimi podzimní sezona. Současná absence na nich podle mého názoru žádné fatální sportovní následky nezanechá.

Co omezování osob na sportovištích podle vás udělá s generací dětí, které se buď na atletiku chtěly dát, nebo se jí věnují teprve krátce?
Můžou se stát dva případy. Buď se děti, které v současné době ještě nemohou na tréninky, budou hodně těšit a vzroste ještě více jejich zájem, anebo vynucená pauza děti v žákovských kategoriích demotivuje a hodně jich atletiku vzdá… Uvidíme. To se nyní dá stěží odhadnout.

Jan Murárik

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí