Jan Procházka: Chceme, aby se kluci na tréninky těšili

Fotbalový SK Kladno pokračuje na klubových stránkách v rozhovorech se svými osobnostmi. Tentokrát se dostalo na Jana Procházku, současného šéftrenéra žáků. Z otázek a odpovědí vybíráme ty nejzajímavější.

Již v průběhu své kariéry jste se začal věnovat trénování. Je nějaký trenér, který vás inspiroval?
S trénováním jsem začal už při angažmá na Kladně, když se hrála ještě první liga. Trenér Stanislav Hejkal mě zapojil k dorostu a já v tom pokračoval i při mosteckém angažmá. Dostal jsem na starosti ročník 1996, potom 2005 a s těmi jsem vydržel s roční pauzou u ročníku 2004 až doposud. Trenérů, kteří mě trénovali, bylo dost, ale asi nejlépe jsem se cítil v Mostě pod vedením Přemka Bičovského. Ten dokázal mužstvo výborně připravit a naladit. Pod ním jsme šlapali jako hodinky, a bylo to bez křiku a bez nervů.

V Kladně jste začal pracovat jako šéftrenér žáků. Co je v této pozici nejtěžší?
Nejtěžší nevím, mým cílem bylo sjednotit mužstva pod jednu hlavičku SK Kladno. Na tom se snažíme pracovat všichni v klubu.

Jste spokojený, jak fungují žáci SK Kladno?
Zatím spokojený jsem, kluci předvádí zajímavé výkony. Pořád jsou to však děti, a tak k tomu musíme přistupovat. Chceme, aby je to bavilo a těšili se na tréninky. Když jim tohle dáme, tak nám to budou vracet na hřišti, anebo i jinde.

V minulosti jsme se bavili, že se nám nedaří dostatečně naplňovat sportovní třídy na 4. ZŠ. Podařilo se na tom v poslední době zapracovat?
Letos jsme se k tomu opět vrátili, měli jsme sezení s paní ředitelkou a paní zástupkyní. Máme z toho v klubu dobrý pocit. Je to sice běh na delší trať, ale věříme, že se nám to povede opět rozjet, protože je to potřeba. Od září bychom měli nastartovat opět fotbalové třídy, kluci v těchto dnech podávají přihlášky.

Fotbalový svaz v tomto týdnu ukončil fotbalové soutěže. Jak jste spokojený s umístěním žákovských týmů?
Jak se to vezme, s týmem U15 jsme hráli o postup do baráže a takhle je s tím konec. My to bohužel neovlivníme, tak to beru, jak to je. Umístění U14 na druhém místě je také dobré, když jsem kluky viděl, tak hráli slušný fotbal. Mužstva mladších žáků obsadila shodně šestá místa, což je vydařený výsledek.

Jak vypadá v současné době příprava žákovských týmů?
Příprava vypadá tak, že jsme přátelé na telefonu. Kluci dostali nějaká cvičení nebo doporučení, aby v rámci možností nezaháleli.

Jste spokojený, jak kluci plní individuální plány?
Ale jo, každý z nich má jiné podmínky. Někdo může na zahradu, někdo je bohužel doma, ale je to boj a kluci se s tím perou statečně.

Máte na závěr radu pro začínající fotbalisty?
Ať hrají fotbal proto, že je to baví. Dělají to s tím, že se chtějí zlepšovat, a dají do toho vše. Třeba si u toho najdou spoustu kamarádů a budou mít skvělé zážitky.

SK Kladno


Počasí Kladno

Předpověď počasí