Kladno vyjednává podporu státu a kraje pro celkovou modernizaci zimního stadionu

Vedení města Kladna intenzivně vyjednává se státem a krajem o finanční podpoře nezbytné modernizace technicky zastaralého a soudobým požadavkům už neodpovídajícího zimního stadionu. Aktuální stav objektu mezitím hlídají statici i nejmodernější senzory. Kladenští Rytíři již trénují na obnovenou premiéru v nejvyšší hokejové soutěži.

Město Kladno má v tuto chvíli rezervovány finanční prostředky na nezbytnou rekonstrukci střešního pláště a technologického zázemí zastaralého zimního stadionu, včetně čpavkového hospodářství. „Tuto variantu, která by ošetřila nejpotřebnější části stadionu, dokážeme tedy spustit operativně. Zároveň však velmi intenzivně vyjednáváme se Středočeským krajem a státem o podpoře druhé, velkorysejší varianty kompletní modernizace zastaralého stadionu, včetně úprav do podoby víceúčelové haly,“ popisuje současnou situaci radní pro sport Jiří Chvojka. Na realizaci projektu by Kladno potřebovalo zhruba 650 mil. korun, a tedy zásadní dotační pomoc.  

„Můžeme zasáhnout ihned, ale pokud bychom v tuto chvíli střechu jen opravili, získá tím konečné parametry, které by vyloučily možné přebudování na modernější, prostornější zařízení. Opravená střecha nezpůsobí, že bude na stadionu více teplo, že budou rozvody stabilnější, že bude zázemí pro návštěvníky i sportovce příjemnější. Jestli se nám tedy podaří podporu státu a kraje získat, zvolíme raději celkovou přestavbu. Jednání jsou ale v začátku,“ upozorňuje primátor Statutárního města Kladna Dan Jiránek. Pokud se podle něj v průběhu vyjednávání během sezóny ukáže, že je nutný rychlejší zásah, varianta prosté opravy střechy a čpavkového hospodářství je připravena. „Je nesporné, že až Rytířům skončí nadcházející sezóna, opravy už v roce 2020 musí začít, ať už v první či velkorysejší variantě,“ dodal primátor. 

Střecha stadionu je v současné době stabilizovaná a pod dohledem statiků společnosti Excon. Konstrukce splňuje podmínky pro udělení výjimky pro provozování, která platí do konce roku 2019 a město, jako vlastník objektu, bude žádat o její prodloužení. Zároveň zajistilo, aby konstrukci stadionu hlídala nejmodernější výkonná laserová a pohybová čidla z buštěhradského ústavu UCEEB Českého vysokého učení technického. Technologicky vysoce vyspělý monitoring probíhá nepřetržitě a dává městu čas na rozhodnutí o variantě oprav. 

„Citlivé senzory čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu monitorují pohyby ocelové konstrukce. Případný výkyv z povolených hodnot by systém okamžitě nahlásil do strojovny stadionu, kde je stálá obsluha a zároveň by vyslal informaci i přes SMS vybraným odpovědným osobám. Pokud by došlo k větší zátěži konstrukce, což by se mohlo stát například v zimě při nadměrné sněhové nadílce, spustil by systém dokonce zvukovou výstrahu, která by byla signálem pro nutnost uzavření stadionu a rychlejšího zásahu pro odstranění problému,“ vysvětluje principy současného jistícího monitoringu Josef Poláček, ředitel zimního stadionu.

V tuto chvíli tak nic nebrání tomu, aby na lední ploše začaly 13. září tolik očekávané zápasy kladenských Rytířů v extralize. 

-red-

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí