Za sebou má státnice na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK, stáž u hokejistů v Kanadě a doporučení trenéra Miloslava Hořavy. O fyzickou přípravu kladenských hokejistů se už dva měsíce stará Michael „Miki“ Obrtel (24). 

Jak došlo k vašemu profesnímu spojení s kladenskými Rytíři?
Trenér Hořava na mě dostal reference z Litvínova od kondičního trenéra Ondry Ježka, na kterého dá, protože s ním v klubu pracoval. S Milošem jsme se na naší spolupráci shodli a on mi nabídl místo kondičního trenéra Rytířů na plný úvazek. 

Půl roku jste v Kanadě denně sbíral zkušenosti s kondiční přípravou univerzitních hokejistů a hokejistek. Co jste tam poznal?
Jak pracují s vytrvalostí. Běhají opakovaně krátké úseky, žádné dlouhé výběhy neznají. Třeba tenhle poznatek jsem si přivezl do Čech a praktikoval ho u kladenských hráčů. 

Co z kanadské přípravy se u nás praktikovat nedá?
Konkurenční boj o místo v sestavě. Tam je dejme tomu padesát kvalitních hráčů, kteří bojují v mužstvu o velmi omezený počet míst. Není jediný hráč mezi nimi, který by nesplnil trenérův příkaz líp než ostatní. Mezi nimi byly například dvě hráčky z národního týmu Kanady. 

Mohli by si v Kanadě vzít něco od nás?
Přístup k hráčům po zdravotní stránce. U nás tohle hlídáme líp. Ale zase nemohu posuzovat celou hokejovou Kanadu, protože jsem tam byl na jedné univerzitě. 

S jakou představou jste do kladenského klubu na začátku května nastoupil?
Uvědomoval jsem si, že vstupuji do neznámého prostředí, takže jsem věděl, že musím co nejdřív otestovat, jak na tom hráči po sezoně jsou. Trochu jsem se obával, jak mě kluci jako mladého trenéra přijmou. Vždyť jsem mladší, nebo stejně starý. Ale rychle jsme si sedli. Pochopili, co po nich chci, plnili to. Samozřejmě dva měsíce je krátká doba, ale věřím, že po pauze na dobrou atmosféru mezi sebou navážeme. 

V jakém stavu jste je poznal?
Přede mnou se o jejich fyzickou přípravu staral renomovaný trenér Radim Jebavý, takže jsem věděl, že mají výborný základ a určitě nebudou zanedbaní (směje se). To se potvrdilo.  

Jak se za ty dva měsíce zlepšili?
K tréninkům vždycky přistupovali na více než sto procent. Zvedli se hodně, zvláště v mobilitě i flexibilitě, a sami teď vidí, že udělali kus poctivé práce. V čem mají už z dřívějška výborný základ, to je síla a vytrvalost. A právě vytrvalost se jako trend do hokeje vrací. Přišlo se na to, že síla a rychlost není nejdůležitější složka tréninku. Vytrvalostní složka chyběla hlavně těm nejmladším hráčům, ta starší generace ji ještě v tréninku měla hodně zastoupenou. Někteří z mladých zase mají na svůj hráčský věk velkou sílu. U juniorů se mi líbila jejich velká vůle a zarputilost bojovat o flek v mužstvu. Makali samozřejmě i ti starší, ale právě na juniorech bylo hodně vidět, jak moc stojí o to probojovat se do kádru . 

Co z pohledu kondičního trenéra kladenského hráče čeká osmnáctého července na testech a zhruba o týden později na startu nové sezony na ledě?
Osmnáctého je v Institutu sportovního lékařství v Praze u doktora Dostála čekají zátěžové testy. Absolvují speciální test, při kterém takzvaně pojedou na krev. Ten se obvykle podstupuje jednou a Kladenští ho absolvují čtyřikrát (usmívá se). Dvacátého čtvrtého jdou hráči poprvé na led a já s nimi přitom budu dál dělat především výbušnost, sílu a rychlost. Vytrvalost do sebe dostanou na ledě. Ale než se po volnu sejdeme, každý dostal individuální plán přípravy, který musí plnit. 

Jan Murárik

obrtelkdyz

Když není jasná technika cviku, Obrtel ji předvede

obrtelmikiho

Mikiho do Kladna vzal trenér Hořava

obrtelsvymi

Svými znalostmi i přístupem k hráčům si získal přirozený respekt