Tohle je parádní podívaná. Ukažte to dětem!

Je to druhý největší model z kostiček lega v Česku. Stojí v kladenském obchodním centru a denně je v obležení dětí i dospělých. Originální LEGO video ukazuje, jak model pražského Hlavního nádraží vznikal.

Čistá délka modelu Hlavního nádraží je 5225 milimetrů, šířka 3315 milimetrů, výška včetně schrány měří 2202 milimetrů, nejvyšší bod modelu od podia má výšku 1197 milimetrů. Vše dohromady váží 2,7 tuny a do obchodního centra ho přestěhovaly v desítkách minut 2 kamiony.
Na modelu je několik dílků, které nelze běžně nalézt v LEGO stavebnicích, avšak vyloženě unikátní díl je na modelu pouze jeden. Jde o dílek použitý na plochých střechách, a sice Flat Tile 1x8 v barvě Sand Green. Na model bylo použito 342 383 kusů LEGO elementů.
Samotný design modelu „spolykal“ 292 hodin práce na počítači. Z původního záměru se podařilo vytvořit a zprovoznit prakticky vše. Model se stavěl celý ručně, kostku po kostce, a to 2137 hodin. LEGO Minifigurek je na modelu 2732.
Zajímavý je kostlivec v odhalené vykopávce v podzemí, kam ho umístili projektanti modelu, jako připomenutí archeologických prací při výstavbě metra. To v průřezu pod nádražím přijíždí po zmáčknutí knoflíku na ovládacím panelu. Z metra se ozývá hlášení jako ve skutečné stanici Hlavní nádraží. Z druhé strany modelu je zase průřez do kolejiště i s nástupišti. Tam zase z amplionů oznamují zpoždění a trasy vlaků.
Kromě vlaku metra a lokomotiv se na nádraží pohybují ještě některé figurky i autíčka. Model obsahuje celkem 16 pohybů a osvětlují ho LED pásky v celkové délce 60 metrů. Nádraží je unikátní také v desítkách propracovaných detailů, které věrně kopírují realitu.
A tak kromě dokonale zvládnutého odstínu fasády nádraží, můžete vidět figurky v mnoha profesích. Zastoupené jsou například personál restaurací, obchodů, zaměstnanci drah, dopravních služeb i úředníci všech možných institucí. Pozorný návštěvník objeví na modelu i zvířata.
„Skutečná budova je výkladní skříní všech možných ornamentů, bosáží, soch, fresek a dalších ozdob. Jejich vytvoření a zachycení do daného měřítka s daným sortimentem LEGO kostek nebylo lehkým úkolem. Designérovi modelu Petru Kučerovi se podařilo zachytit většinu z nich,“ říká Ondřej Micka, mluvčí developera stavby obchodního centra.
Větší LEGO model v Česku stojí na Letišti Václava Havla a vyjadřuje jeho zmenšené měřítko.

 

Jan Murárik

 

 

lego hlavni nadrazi1

Model Hlavního nádraží fascinuje nejen děti

 

lego hlavni nadrazi2

Model obsahuje i pohyblivé prvky

 

lego hlavni nadrazi6

Model je propracován do nejmenších detailů

 

lego hlavni nadrazi3

Kostlivec v podzemí připomíná archeologické práce při výstavbě metra pod nádražím

 

lego hlavni nadrazi4

Zaměstnanci nádraží

 

lego hlavni nadrazi5

Do Centralu byl model přestěhován dvěma kamiony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí