Libovice vyhlášena středočeskou Vesnicí roku

V Jílovém u Prahy dnes byly vyhlášeny výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku 2019. Titul získala Libovice na Kladensku. V celé republice se do 25. ročníku soutěže přihlásilo 205 obcí.

Zástupci obce Libovice převzali Zlatou stuhu – ocenění pro vítěze krajského kola z rukou krajského radního pro oblast financí Gabriela Kovácse (ANO 2011). „Gratuluji vítězům a současně si velice vážím účasti každé obce, která do soutěže náročné na přípravu jde. Letos je to 17 středočeských vesnic. Rozhodování hodnotitelské komise nebylo jednoduché, ale velký dík a gratulace patří všem,“ uvedl  Kovács.

V Libovici žije 357 stálých obyvatel. Obec se soutěže poprvé účastnila loni, kdy získala diplom za rozvíjení lidových tradic a diplom za harmonické začlenění Jedlého parku do okolní krajiny. Už tehdy hodnotitelskou komisi velmi zaujala. Život obce je úzce propojen se spolkovou činností a do všech akcí a projektů jsou zapojovány od počátku také děti a mládež. Obec představila komisi svou přirozenou vesnickou pospolitost, občanskou soudržnost a snahu o zachování typického venkovského rázu. Z celé prezentace vyzařovalo, jak jsou Libovičtí po právu hrdi na svůj domov. Všechny tyto skutečnosti vedly k rozhodnutí, že letošním středočeským držitelem Zlaté stuhy se stala právě obec Libovice.

Během vyhlašování výsledků se udělovala i další ocenění. Modrou stuhu za společenský život získaly Řisuty, z Bílé stuhy za činnost mládeže se radovaly Jinočany. Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu dostaly Žižice a Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí si z Jílového odvezli zástupci Kněžic.

U příležitosti vyhlašování krajských výsledků soutěže Vesnice roku se udělovala také Cena hejtmanky Středočeského kraje. Za zachování historické paměti obce ji získal kronikář a historik Vladimír Chalupný z obce Máslovice. 

Vítězové krajských kol postupují do celostátního kola, které se uskuteční první zářijový týden. Nositel titulu "Vesnice roku 2019" bude vyhlášen 14. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích. 

Zdroj: Středočeský kraj


Počasí Kladno

Předpověď počasí