První v Kladně! ČSAD pouští do provozu elektrobus

V mnoha směrech má společnost ČSAD MHD Kladno a. s. v okrese prvenství. Další přidává v těchto dnech.

Do ulic, konkrétně na linku 605 mezi aquaparkem a Okrskem 0, pouští první autobus na elektrický pohon v dějinách okresu Kladno a možná i v kraji. Koncem minulého týdne se s novou technologií seznámil personál dopravce a v těchto dnech se s ním seznámí v testovacím provozu také cestující. Pro ně i chodce bude nezvyklý tichý chod vozidla. Mějte se proto na pozoru a při přecházení vozovky či chůzi podél ní dbejte zvýšené ostražitosti.

"Jako první jsme v Kladně například v provozu autobusů na CNG pohon či v platbách jízdného kartami. Nyní tedy zkoušíme v provozu další novinku," usmívá se ředitele ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa. Baterie autobusu vydrží v linkovém provozu jízdu do vzdálenosti 150 kilometrů. Zpočátku jej řidiči na nabíjení odstaví po ujetí sta kilometrů. Vybité nebo téměř vybité baterie se v dílně dobijí v noci. Testování by mělo skončit zhruba v polovině září. 

Pokud se autobus osvědčí a budou na nákup více kusů peníze, měly by v budoucnu jezdit především přes centrum Kladna a jeho hustě obydlenými oblastmi. "Pokud bychom provozovali dva autobusy, pak jsme schopni je dobíjet ze stávajících stanic. Pro více kusů už bychom museli vytvořit projekt na stavbu větší dobíjecí stanice," dodává Ludomír Landa, který je znám jako zastánce ekologické hromadné dopravy.

-red-

elektrobusekologicky

Ekologický autobus potkáte na trase linky 605

elektrobusbaterie

Baterie se dobíjejí celou noc

elektrobusvgarazi

V garážích ČSAD MHD Kladno je zatím jeden prototyp


Počasí Kladno

Předpověď počasí