Jaromír Bureš: Rádi bychom vytvořili byty pro lékaře

Kladenskou nemocnici řídí Jaromír Bureš druhým rokem. Stabilizoval její chod a nyní má před sebou dokončení rekonstrukcí a zahájení další modernizace pavilónů.

Koncem loňského roku zasáhla ostravskou nemocnici na české poměry velmi neobvyklá tragická událost, kdy po střelbě psychicky narušeného člověka zemřelo několik lidí. Dá se v Kladně takové situaci účinně předejít?
Preventivní opatření proti lidem, kteří chtějí druhým ublížit, jsou velmi složitá a v některých úrovních ekonomicky i fyzicky neproveditelná. Nejen v Kladně. Areál kladenské nemocnice má v současné době docela velké množství vstupů. Když je omezíme, tak jen přesuneme do vybraných míst větší počet lidí a tím vytvoříme potenciální místo pro řádění nějakého maniaka. Zrovna tak by k větší kumulaci osob docházelo u kontrolních rámů.

Starší generace pamatují vstupy hlídané vrátnými a omezené návštěvní hodiny na odděleních. Pokud jste chtěli vejít do areálu mimo ambulanci nebo návštěvy, tak vás vrátní zastavili. V demokratické společnosti se tato prevence možné hromadné tragédie vytratila. Je možné ji vrátit?
Uzavřít nemocnici tímto způsobem by muselo přijít jako centrální nařízení pro všechny. A to se nestane. Ale já nejsem příznivcem takového řešení. Zase by se v nemocnici nahromadilo větší množství návštěvníků v určitou hodinu na určitých místech. Nějakému psychopatovi bychom to jen usnadnili… Osobní kontakt s rodinou takřka v kteroukoli denní dobu je pro pacienta blahodárný.

V nemocnici jste na pozici ředitele načal druhý rok. Dá se s takovým kolosem za rok pohnout do pozitivního vnímání veřejnosti?
Je to na každém, jak nemocnici vnímá a bude vnímat. Zprovoznili jsme magnetickou rezonanci, modernizovali rentgen, do jara dokončíme komplexní rekonstrukci patologie a v současné době je u konce rekonstrukce šestinedělí. Modernizujeme nemocniční kuchyň. Na letošní rok chystáme zahájit přípravné práce na rekonstrukci bloku C2, dětského oddělení a gynekologie. Do budoucna bychom rádi vytvořili v areálu malobyty pro mladé lékaře i lůžka následné péče.

Jan Murárik

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí