Město dává panelák do pořádku. Lidé jsou v nových bytech spokojení

Opuštěný panelák v Americké ulici možná brzy dostane zpět některé nájemník. Město na obnově jeho života intenzivně pracuje.

Obyvatelé z panelového domu v kladenské Americké ulici jsou ani ne měsíc po tragédii v náhradních bytech vesměs spokojení. Město, kterému dům patří a v současné době je zcela prázdný, intenzivně pracuje na odstranění škod a návratu obyvatel alespoň do některých pater.
„V novém bydlišti jsem spokojená. Město mi vyšlo vstříc a mně prakticky nezbývá, než byt vymalovat. Budu v něm chtít zůstat,“ uvedla Bára Janatková, herečka Městského divadla Kladno. Podobně, ovšem anonymně, hovoří i člen romské rodiny, která obývala jedno z posledních, nejvíce požárem zasažených pater domu. „Nemůžeme se vrátit, ani kdybychom chtěli. S bytem, v němž požár vznikl, jsme sousedili a oheň řádil zhruba tři metry od nás. V novém bydlení od města jsme spokojení.“
Statik, jenž dům po události kontroloval, jej až na poslední patra shledal po nutných opravách obyvatelný. Dnes se v něm provedou tlakové zkoušky vody a revize plynu. Obyvatelé dostanou harmonogram  ozónového čištění bytů. Nejvíce poškozená poslední dvě patra věžáku zůstanou uzavřena a město je snad postupně zrekonstruuje. Někteří nájemníci se budou do nezasažených bytů vracet do konce letošní zimy.
Tragédie se udála v noci 25. ledna. V bytě v jedenáctém patře vypukl požár, který zasáhl i byt o patro výše. Záchranné složky po zásahu konstatovaly, že jedna osoba zemřela a zhruba patnáct dalších skončilo v lékařském ošetření. Obyvatelé domu si poté z bytů vzali nejnutnější věci. V neděli se v Městském divadle Kladno uskuteční benefiční koncert několika kapel a zpěváků. Výtěžek z něj půjde na pomoc obyvatelům paneláku. 

Jan Murárik

adum
Dům nepřehlédnete, pokud pojedete Americkou ulicí poblíž Tesca

adumduchu
Zvláště v noci působí panelák jako dům duchů

aohendum
Záběry hasičů zachytily mohutné plameny šlehající z místa vzniku požáru

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí