Výstavy Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích

O tom, že bývalé průmyslové areály města Kladna jsou stále inspirací, se můžete přesvědčit v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Tentokrát se studenti krajinářské architektury z Fakulty architektury ČVUT nechali inspirovat prázdnými zásobníky na rudu v území Vojtěšské hutě. Jakým způsobem objevovali zašlou slávu industriálního území a jakou v něm našli hodnotu?

Přijďte se na relikty kladenské průmyslové krajiny podívat očima studentů prvního semestru oboru krajinářská architektura, kteří s fantazií i nadsázkou, inspirováni landscape festivaly i trvalými transformacemi brownfieldů ve světě, interpretovali krajiny svého srdce právě v prostoru nevyužívaných rudných zásobníků. Výstava Krajina mého srdce bude v Hornickém skanzenu Mayrau zahájená v sobotu 23. března ve 14.00 hod.  V rámci vernisáže proběhne upravená prohlídka Hornického skanzenu dolu Mayrau a slavnostní vyhlášení ceny LAURUS 2018. LAURUS 2018 je ocenění pro nejkvalitnější ateliérové projekty studentů oboru Fakulty architektury ČVUT. Odborná porota udělí ocenění ve třech kategoriích: nejkvalitnější projekt Základního ateliéru navrhování a nejkvalitnější projekt bakalářského a magisterského stupně vypracovaný v ateliérech Ing. Vladimíra Sitty, Ing. arch. Mikoláše Vavřína a Dipl. Ing. Till Rewhaldt. 

V OC Central pak můžete zhlédnout výstavu věnovanou jedné z nejvýraznějších osobností kladenského hornictví s názvem Po stopách Ing. Jana Karlíka. Ing. Karlík je autorem zařízení, které se z dolu Mayrau rozšířilo do celého světa a principem předcházelo dnešním tachometrům v automobilech a černým skříňkám v letadlech. Nikdo jiný neovlivnil technický rozvoj dolu Mayrau tolik jako Ing. Jan Karlík. Právě tento muž stál u začátku hloubení dolu jako jeho vrchní inženýr. Karlíkovy patenty v uhelném úpravnictví se osvědčily v uhelných a rudných revírech Rakouska-Uherska i Německa. Vynález, který se však uplatnil nejen v Evropě, ale i v Americe, Africe, Číně, Japonsku a v Austrálii, dostal jméno Karlíkův tachograf.

Obě výstavy máte možnost zhlédnout do 30. dubna.

-lcch-


Počasí Kladno

Předpověď počasí