V Kladně již brzy vyjedou nízkoemisní autobusy

Dopravní společnost ČSAD MHD Kladno a.s. zakoupila 27 nových nízkoemisních autobusů využívajících alternativní palivo CNG v hodnotě 194 mil. Kč z projektu, na který je poskytována finanční podpora ve výši 85% z Evropské unie, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu.

Osmnáct autobusů je standardní délky a devět autobusů je ve velkokapacitním kloubovém provedení, vyřazen bude stejný počet starých dieslových autobusů, kterým končí provozní životnost. Spolu s předchozími nákupy dosáhne počet ekologických vozidel na pohon CNG počet 73, tj. z celkového počtu 173 autobusů přes 40%.  Sedmdesát tři starých dieslových autobusů vyprodukuje za jeden rok 3 448 tun škodlivých emisí, stejný počet autobusů EURO 6 s pohonem CNG pouze 8 tun. 

Autobusy standardní délky SOR NBG 12 jsou v dvoudvéřovém provedení s 39 pevnými a 2 sklopnými sedadly pro cestující a 38 místy k stání, kloubové třídveřové provedení SOR NBG 18 má 53 pevných a 4 sklopná sedadla pro cestující a 86 míst k stání. Plynové zásobníky umístěné na střeše autobusů, umožňují dojezd přes 650 km na jedno naplnění. Autobusy jsou plně nízkopodlažní s bezbariérovým nástupem pro vozíčkáře a maminky s kočárky, plně klimatizované, ve výbavě je vnitřní i venkovní elektronický vizuální a akustický systém pro informování cestujících včetně nevidomých a slabozrakých osob, novinkou je možnost wi-fi připojení.

Autobusy budou nasazeny na regionální linky spojující Kladno s okolními sídly včetně linek mezi Kladnem a Prahou. Ve výbavě je odbavovací zařízení umožňující provoz v dopravních systémech SID a PID. Budou proto využity převážně na linky převedené v rámci integrace Kladenska k 26. srpnu do systému PID. S kloubovými autobusy se cestující setkají na nové páteřní lince mezi Kladnem a Prahou s označením 300. 

- red -

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí