Zničená elektrokola - ODS v podezření

Denně až dvě stovky výpůjček vykazuje nově zavedený systém sdílených kol Freebike Kladno. Nejen toto číslo svědčí o tom, že se žlutočerná kola v Kladně dobře zavedla. Už jen těžko lze nalézt někoho, kdo neví, k čemu slouží takzvaní “UFONI”, tedy zelené koule označující parkoviště světově unikátního bikesharingu. Služba má ale i svoji temnější stránku.

Ve městě se pohybuje zřejmě organizovaná skupina lidí, která elektrokola ničí. Na seznamu vandalismu jsou prořezané pneumatiky, rozřezaná sedla nebo zlomený rám, kolo se objevilo dokonce zcela zdemolované ve starém kanálu, naposledy ho tento týden někdo hodil do kročehlavského rybníku. “Zaměstnanci Sportovních areálů města Kladna jsou neustále v práci. Starají se o to, aby kola byla připravená a v dobrém technickém stavu. Petr Tenkrát, který má provoz na starosti, v posledních třech týdnech nebyl skoro doma,” říká kladenský primátor Milan Volf. 

Útoky na kladenská kola mají společné rysy a zřejmě stejného původce. Dokázalo to zasedání zastupitelstva v polovině tohoto týdne. Jen několik hodin před jeho zahájením se na facebookovém profilu The Kladno objevil příspěvek, který svým textem dokonce nabádal k tomu, že pokud se kolům poškodí dráty a odpojí se od baterky, je možné je používat bez nutnosti zapůjčení. Vaše Kladno už dříve poukázalo na přímý vztah mezi profilem The Kladno a kladenskou ODS, konkrétně Lukášem Hanesem. Není tedy bez zajímavosti, že právě zástupci ODS Kladno na jednání zastupitelstva vznesli otázku, kolik kol bylo zničeno a ani nijak nevystoupili proti tomu, když je zástupci města vyzvali k tomu, aby The Kladno přestalo nabádat k ničení kol.

Vandalismus totiž nijak neovlivní funkci kola, zejména jeho sledování prostřednictvím mobilního a satelitního signálu. Ničení kol je však především ničením obecního majetku až obecním ohrožením, tedy vždy je to na hranici trestného činu. O dopadu zprávy šířené The Kladno hovoří fakt, že po jejím zveřejnění někdo poškodil další řadu kol, kterým přestřihal kabely vedoucí naštěstí jen k předním světlům.  

O tom, že svým konáním autoři The Kladna a organizátoři útoků na Freebike Kladno překročili míru slušnosti a dostali se na hranu zákonů svědčí fakt, že den po zastupitelstvu návodný příspěvek zmizel. Zřejmě kladenská ODS ví o ničení kol více, než se může zdát, a jednání jejích členů po zasedání zastupitelstva zanechalo výrazně hořkou pachuť. 

Jan Murárik

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí