Osobnosti školních lavic – Jana Hanzalíková, budoucí novinářka

Nemusejí čekat, až budou naplno hozeni do světa dospělých. I když chodí na základku či v Kladně studují, projevili se už nyní jako výrazné osobnosti. Střední průmyslová škola stavební a obchodní akademie vybrala Janu Hanzalíkovou (20), šéfredaktorku školního periodika.

Máte za sebou maturitu. Kam míříte dál?
Dělala jsem přijímačky na Karlovu univerzitu, obor český jazyk a literatura. V polovině července budu vědět, zda mne přijali.

Co vám dala střední škola?
Nasbírala jsem spoustu zkušeností, dala mi prostor k seberealizaci. Hlavně prostřednictvím školního časopisu. Ale také jsem se díky škole zúčastnila soutěže v psaní všemi deseti. 

Uspěla jste?
Z takřka čtyřiceti lidí jsem skončila desátá, což považuji za úspěch. K lepšímu umístění bych potřebovala svoji klávesnici (směje se). 

Ovšem mimo školní povinnosti jste se nejvíc realizovala v tvorbě školního časopisu, ve kterém jste působila na postu šéfredaktorky. Jak jste se k téhle činnosti dostala?
Měla jsem štěstí, že se v době, kdy jsem nastoupila do prvního ročníku, konal nábor do redakce časopisu. Vždycky jsem něco takové chtěla dělat, tak jsem se přihlásila. Od té doby jsem psala do každého vydání. Vymyslela jsem si své rubriky a od druháku jsem časopis řídila jako šéfredaktorka. 

Co jste na časopisu jako šéfredaktorka změnila?
Ve spolupráci s celou redakcí téměř vše podstatné. Grafiku i obsah. Našli jsme levnější tiskárnu a zkvalitnili papír. Na tvorbě se nás podílelo sedm a někdy i nějací externisté. Doufám, že za mého vedení byly články zajímavé a občas i vtipné.

Časopis byl za vašeho působení oceněn…
Dvakrát získal ve školní soutěži ocenění Časopis roku. V jednotlivých cenách jsme získali cenu za titulní stranu, obsah i grafiku.

Jak se chcete v médiích dál realizovat?
Plánuji rozeslat svůj životopis do různých redakcí. Chtěla bych při studiu co nejvíc psát. Vedle toho už píšu knížku hororu v duchu nadpřirozena.

Když vám, nedej bože, oznámí, že jste na vysokou školu nebyla přijata, čím se začnete živit?
Samozřejmě si začnu hledat nějakou práci. Mám vystudované ekonomické zaměření, ale v tom se mi moc nelíbí. Ráda bych se spíše někde vypracovala z malé redaktorky ve větší (směje se).

Jan Murárik

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí