Jitka Klasová: Vítej je nejen Rytířům vděčné

Minulý týden hokejoví Rytíři v aukci postupových dresů vybrali pro nonstop komunitní centrum Vítej přes 150 tisíc korun. Nebyla to první rytířská aukce pro tento dům, ani kladenský klub není jediným, který na činnost hřebečské organizace přispívá. S financemi ve prospěch uživatelů hospodaří ředitelka centra a naše Tvář týdne Jitka Klasová. 

Komunitní centrum jste s manželem založili před mnoha roky. Co vás k vedlo k tak bohulibému počinu?
Máme dvě již dospělé děti. Syn studuje na univerzitě, jeho starší sestra, v současné době třicetiletá žena, je odmalička autistkou. Když vyrostla do školního věku, nebylo v Kladně pro autisty na základních školách žádné speciální místo. Přičinila jsem se tedy v kladenské speciální škole Korálku o vznik jedné z prvních takových tříd v republice. A když dcera základní školu končila, opět jsme řešili, kde by nám s ní pomohli. Nikde jsme nepochodili. Takže jsme se poohlédli kolem svého domova ve Hřebči. Našli jsme volný dům, obec nám ho pronajala a na vybudování centra jsme vyřídili dotaci. Letos je to třináct let, co v něm funguje chráněné bydlení a odlehčovací služby. 

Mohou v centru jeho uživatelé takzvaně dožít?
Mohou, ale jen do svých čtyřiašedesáti let. Pak je stát umístí do jiných zařízení, zřejmě do psychiatrických léčeben. 

Kolik uživatelé za vaše služby platí měsíčně?
Naši uživatelé mají dva příjmy. Jedním je důchod, druhým příspěvek na péče. Z toho si u nás platí stravu i ubytování. Za den je to 270 korun. Na provoz centra tohle samozřejmě nestačí, proto jsou pro nás vstřícní přispěvatelé, jako například Rytíři Kladno, moc důležití. Poslední dva roky jsou jedni z významných dárců. 

Máte dostatek personálu?
Potřebujeme šest a půl úvazku a momentálně stav máme naplněný. Dohromady je u nás nyní deset zaměstnanců. Personál se nám daří shánět, ovšem s kvalifikovaným je to horší. Dostatečný počet nemáme. V současné době sehnat na práci zkušené lidi je obtížné. Za osmnáct tisíc hrubého se sem nikdo nehrne. Přesto poskytujeme velmi kvalitní péči. Ve Středočeském kraji existují i s naším centrem dvě taková zařízení.

Přežijete dalších minimálně třináct roků?
Tohle zařízení má velkou budoucnost. Od státu snad budeme dál dostávat příspěvky. Však suplujeme jeho roli. A věřím, že se nám bude dařit nacházet vstřícné přispěvatele. Mnozí však před našimi uživateli zavírají dveře.

-red-

Bankovní spojení pro veřejnou sbírku na podporu fungování centra: Česká spořitelna 6582662/0800

mentaljeden

Jeden z pokojů uživatele centra

mentalmluvci

Mluvčí Rytířů Vít Heral předal šek z aukce dresů Jitce Klasové (vpravo)

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí