Štefan Šulgán: Na sanitkách jsme jedna velká rodina

Roky šéfuje kladenským šoférům sanitek. Chlapům, kteří denně rozvážejí přes stovku pacientů domů či za lékaři. Mezi nimi i nakažené covidem-19. Štefan Šulgán na své řidiče z Dopravní zdravotní služby nemocnice Kladno nedá dopustit. Jak rád přiznává, z téhle party se stala jedna velká rodina, ze které se odchází opět jen za volat dalších sanitek…

Máte dostatek hygienických pomůcek pro styk s pacienty?
Na jejich nedostatek si nemohu stěžovat. Všeho máme dost. A to potřebujeme poměrně hodně materiálu. Například, když převážíme denně zhruba sto padesát pacientů, tak spotřebujeme tři sta rukavic. Převážíme-li infekčního člověka, pak řidiči fasují respirátory, ochranné brýle nebo štíty a ochranné obleky. Třeba několikrát za den…

Kolik vašich řidičů zůstalo od loňského jara v pracovní neschopnosti kvůli nakažení covidem-19?
Musím to zaklepat na dřevo, je nás tu pětadvacet a za celou dobu řádění koronaviru jsme měli tři nakažené řidiče. Při nonstop provozu. Věřím, že je to nejen jejich ochranou při převozu, ale i tím, že denně, včetně víkendů, náš vozový park dezinfikujeme.

Co všechno je náplní práce vašich řidičů?
Ve směnném provozu pacienty rozvážíme za lékaři či zdravotní péčí i do Prahy, Slaného, Kralup. Pomáháme záchranné službě, když má všechny vozy v terénu a je potřeba výpomoc. Jsme také v pohotovosti. Na směně jezdí minimálně deset řidičů.

Jak mladý je váš vozový park?
Potřeboval by omladit. Nejmladší vozy jsou z roku 2018, nejstarší z roku 2013. Za rok najedeme zhruba šedesát tisíc kilometrů. Nová auta potřebujeme v každém případě. Naštěstí se nám o technický stav skvěle stará Trojanův servis. Často vyjedeme díky šikovnosti jeho mechaniků. My si nemůžeme dovolit odstavit větší množství vozů kvůli špatnému technickému stavu. To prostě nejde. Podle výsledků výběrového řízení minulého vedení Středočeského kraje jsme už měli mít devět nových sanitek.

Sháníte řidiče pro doplnění stavu?
Nesháníme, protože bych je neměl do čeho posadit…  A ani nemám, za koho bych nového řidiče přijal. Od nás se moc do jiných profesí neodchází. Když už, tak po rozšíření vzdělání jdou kluci k záchranné službě. Jsme tu jedna rodina, která drží při sobě. V současné době mám pod sebou opravdu skvělé kluky. Od nás se mimo volant odchází jen do důchodu (směje se). Ano, tu a tam někdo dostane odjinud nabídku, která se prostě neodmítá, a odejde. Ale to jsou výjimky.

Dá se u vás slušně vydělat?
Co je to slušně vydělat? Platy, v poměru s úrovní před řekněme pěti roky, dost stouply. Každý rok dostávají u nás řidiči přidáno deset procent.

Práce u sanitky, to je především fyzická námaha s méně pohyblivými pacienty. Zmodernizovali jste poslední dobou svou činnost?
Díky vedení kladenské nemocnice jsme získali dva takzvané schodolezy. Ty nám v domech bez výtahu pomáhají dopravit pacienty do bytů.

Pojďme na chvíli od vaší profese k vašim zálibám. Kancelář vám zdobí fotografie s herci ze seriálu Ordinace v Růžové zahradě i modely sanitek.  Kolik autíček je zaparkovaných ve vitrínách a kdy naposled jste se zúčastnil natáčení?
Dávno už na natáčení nechodím. Naposled jsem se v nějakém seriálovém dílu objevil před čtyřmi roky. Není čas (usmívá se). Kdysi mně známí zavolali, jestli bych ji zahrál záchranáře, tak jsme si to zkusil. Hercem bych nemohl být. Já jsem zvyklý neustále něco dělat, oni při natáčení neustále na něco čekají (směje se). Myslím to v dobrém. Nepochybuji o tom, že dobré herectví je dřina. A těch modelů za vitrínami je určitě šest set v hodnotě několika desítek tisíc korun.

Kolik modelů vám ještě chybí k vaší spokojenosti?
Množství, které vlastním, není ani desetina modelů, které jsou na trhu k dostání. Najdete u mě Evropu a něco málo z ostatních kontinentů. Můj sběratelský sen je získat Tatru 613, která jezdila pro Prahu ve skříňové úpravě.

Vraťme se do reality. Nechal jste se očkovat proti covidu-19?
Samozřejmě.  Vždyť jsme v přímém kontaktu s pacienty. Z očkování mám příjemný pocit.

Jan Murárik
Foto vzniklo v době bez povinnosti nosit roušku

stefans
Ochranných pomůcek pro převoz infekčních pacientů má dopravce kladenské nemocnice naštěstí dostatek

stefansan
Velkým Štefanovým koníčkem je sbírání modelů sanitek

stefansa
Mezi herci našel přátele, ale hercem by se stát nechtěl...

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí