Daniela Tomsová: Stojíme o Diplomovanou dětskou sestru

V minulých dnech se konala konference ředitelů českých středních a vyšších zdravotnických škol včetně návštěvy ze Slovenska. Pořadatelstvím byla pověřena kladenská „zdrávka“! Respektovaný vzdělávací institut, kde je ctí každé zdravotní sestry studovat. Tváří týdne je Daniela Tomsová ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Kladně.

Čím to, že jste pořadatelstvím tak prestižního setkání byli pověřeni právě vy?
Na to neumím odpovědět (usmívá se). Máme pro takovou akci dobré zázemí, jsme blízko Prahy a jistě při výběru hrálo roli i naše dobré renomé. 

Co z konference pro vás vyplynulo?
Především jsme opět o něco více zviditelnili školu i město Kladno. Z konference jako takové vyplynulo, že je stále nedostatek žáků a studentů, budoucích zdravotnických asistentů a diplomovaných všeobecných sester. Bohužel, nikdo z ministerstva, tedy ministr či jeho náměstci, se konference nezúčastnil. 

V čem je problém, že je málo studujících?
Musíme otevřít obor, který se bude přímo jmenovat Praktická sestra. V současnosti se čtyřletý obor nazývá Zdravotnický asistent. Doufám, že se Praktická sestra stihne otevřít v co možná nejkratším termínu (září 2019). Čím dříve, tím lépe. Samozřejmě tohle není jediný problém studií na zdravotnické škole. Ovšem je důležitý. Věřím, že zájem o obor se o něco zvýší i jeho prestižnějším názvem. Praktická sestra totiž získá více kompetencí při výkonech povolání, než má asistent. Název Zdravotnický asistent je dle mého názoru v očích veřejnosti degradací oboru.

Je nějaký obor, který se vám kvůli nezájmu žáků nedaří vůbec otevřít?
Takový obor existuje. Ošetřovatele zatím nikdo na naší škole studovat nechce. Přitom je vhodný pro děti, které nemají předpoklad, že zvládnou maturitní zkoušku a rády by pracovaly ve zdravotnictví. 

Je počet studujících na zdravotnické škole v Kladně porovnatelný například s dobou před pětadvaceti roky?
Není. To byla ještě doba, kdy jsme přijímali každou třetí uchazečku o studium. Mohli jsme si vybírat. V současné době máme kvůli malému zájmu o obor potíže naplnit více prvních ročníků. Naše škola chce navíc otevřít obor Diplomovaná dětská sestra. V nejbližší době opět představíme naši školu veřejnosti. V polovině listopadu pořádáme Den otevřených dveří, přijďte se podívat.

Jan Murárik

zdravkakonfer

Konference se zúčastnili také přední zástupci kladenské nemocnice

zdravkazajem

Zájem o přednášky byl veliký...


Počasí Kladno

Předpověď počasí