Velitel snížil v Kladně kriminalitu a končí

Loni na jaře přišel do Kladna, aby městu pomohl snížit kriminalitu. To se mu předtím povedlo v Kolíně, kde velí místní policii. V Kladně uvedl do života projekt bezpecnekladno.cz a nyní se vrací na „svou kolínskou základnu“. Tváří týdne je Mgr. Jiří Fejfar. 

Jaký byl z vašeho pohledu necelý rok pracovně strávený v Kladně?
Ověřil jsem si, že kriminalitu v Kladně je možné efektivně eliminovat. Samozřejmě vzhledem k velikosti regionu to je na delší dobu. Nám v Kolíně, které je mnohem menší, to trvalo tři roky, než byl pokles citelný. Ale v Kladně se to už zvládá dobře. Daří se to i díky výborné spolupráci s městem a městskou policií. 

Co se vám za tři čtvrtě roku podařilo a co jste za tu krátkou dobu nestihl?
Povedlo se nám snížit kriminalitu v Kladně. Za loňský rok jsme nejvíce snížili majetkovou trestnou činnost. Tři roky předtím kriminalita rostla. Nyní jsme ji v řádu stovek snížili. Nestihli jsme ještě efektivněji snížit drogovou trestnou činnost, i když ta v celkovém kontextu počtu trestné činnosti na Kladensku zabírá asi deset procent. Z mého pohledu je boj s drogovou trestnou činností v Kladně priorita letošního roku. Tuhle trestnou činnost nelze eliminovat ze dne na den. 

Řádí v Kladně nějaký fantom?
Pokud bych za nějakou trestnou činností viděl fantoma, pak by se týkala vykrádání sklepních kójí. V poslední době se nám tahle trestná činnost na všech kladenských sídlištích rozmohla. Pachatel či pachatelé někdy vezmou drahá jízdní kola, jindy nechají dražší věci bez povšimnutí a ukradnou třeba krabici vína. Nebo jen tak otevřou kóje a nic nevezmou. Zvláštní je, že po sobě nenechávají rozlomené zámky. Věřím, že bude brzy po fantomovi…

V pondělí patnáctého ledna nastupujete zpět na své oddělení v Kolíně, odkud se z výměnného působení vrací původní ředitel kladenské policie Václav Hatlman. Budete dál Kladno sledovat?
Tak určitě (směje se). Neodcházím z Kladna s negativními pocity. V Kladně jsem navázal spousty pozitivních kontaktů. Z Kolína budu sledovat, jak se Kladnu daří. 

Jan Murárik


Počasí Kladno

Předpověď počasí