Volejbalový klokan Švarc: Kladenský volejbal je pro mě zázrak

Ve volejbalové extralize v současné době nespatříte výkonnějšího maskota českého klubu než je kladenský klokan. Molitanová figura jednoho ze sponzorů klubu baví diváky i hráče při každém domácím utkání Kladna. Už druhý rok se do něj navléká Michael Švarc (46), státní zaměstnanec a naše Tvář týdne. 

Dělat maskota ve vašem věku není zrovna obvyklé.  Asi máte kladenský klub hodně rád…
Minulou sezonu na Movember game dostal můj starší syn nabídku navléct se do klokaního úboru a dělat klubu maskota. Další zápas z časových důvodů nemohl, tak jsem za něj zaskočil, začalo mě to bavit a už jsem ho do klokana pustil jen párkrát. Vzal jsem to za svou prestiž a skutečně, jak naznačujete v poznámce, mám kladenský volejbal hodně rád. 

Řádit několik hodin v molitanu je bezesporu fyzicky náročné. Trénujete kondici?
Ještě před třemi roky jsem se věnoval basketbalu, který jsem kdysi v Kladně aktivně hrával, pískal jsem zápasy i trénoval kladenské áčko. V současné době si chodím jednou týdně zahrát rekreačně. Ale skákání v klokaním zvládám bez větších problémů. Jsem spokojený, protože nedokážu být pasivní divák. Potřebuju se aktivně zapojit.

Změřil jste si, kolik při zápase vypotíte?
Suchý úbor váží devět kilogramů, když končím, váží o čtyři kilogramy víc. Vypotím zhruba šest litrů tekutiny, přičemž v akci vypiju tři litry vody. Takže jsem na konci zápasu o tři kilogramy lehčí.

Při zápasech tančíte, roztleskáváte diváky. Připravujete si vystoupení?
Nepřipravuju, netrénuju tanec, ani nepřipravuju choreografii vystoupení. Občas se doma hýbu na jakési karaoke, co si občas pouštíme se synem. Ve skutečnosti nejsem žádný velký tanečník. Kromě hecování a bavení diváků musím také sledovat bedlivě, co se děje na hřišti i kolem něj, abych omylem nevstoupil do děje, nebo někoho tlapou či ocasem nesejmul. Jsem rád, že mě diváci berou. Dokonce jsem se dozvěděl, že někteří rodiče chodí na volejbal i kvůli tomu, že jejich děti chtějí vidět klokana (usmívá se). Co mě vadí, a co hodně vnímám, je poznání, že kladenský fanoušek je zticha, když se prohrává. Když se daří, vytvoří bouřlivou atmosféru. Prosím tedy naše diváky, aby tleskali a hlasitě povzbuzovali, i když kluci zrovna nevedou, děkuji.  

Vnímáte rozmach volejbalu v Kladně?
Vnímám. Pro mě je to zázrak. Můj mladší syn si ho vyhledal sám a hraje. 

Jan Murárik

klokanobcas

Občas se při zápase podaří vyvětrat...

klokanpozapase

Po zápase. V tuhle chvíli je klokan těžší a Michael o něco lehčí...

klokanzajde

Klokan zajde i mezi fanoušky...

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí