Lucia Řepová: Doprovázení umírajících není pro každého

Příští středu oslaví Hospic svaté Hedviky páté výročí svého působení v Kladně. O jeho služby, jak název napovídá, je zájem především mezi rodinami, kde už jejim blízkým není pomoci a ti se chystají na poslední cestu. Aby služby hospice měly smysl, na to za svatou Hedviku dohlíží naše Tvář týdne Lucia Řepová. 

Nabízíte jen paliativní péči?
Nabídka našich služeb je širší. Mimo jiných i odlehčovací služby, které pomáhají rodinám ulehčit péči o blízkého, prokazatelně již nevyléčitelného, člověka. Základem či jádrem je samozřejmě poskytování paliativní péče.  

Zvyšuje se na Kladensku počet těchto pacientů?
Nemám nyní přesné údaje, ale vím, že jejich počet v Kladně spíše přibývá. Vzhledem k počtu našeho odborného zdravotního personálu pečujeme najednou maximálně o pět pacientů či pomáháme pěti rodinám. Obecně v neziskovém sektoru je obtížné najít odborný kvalitní personál se zájmem pracovat v prostředí, kde už se pacientům nedá pomoci. Prostředí, kde převládá smrt nad životem, není pro každého. V současné době nám výrazně schází dostatek zdravotních sester či lékařů atestovaných v paliativní medicíně. V regionu i v rámci kraje je jich málo. Nabídnout jim můžeme jen klasickou mzdu v pracovním poměru. 

Přijmete do péče pacienta s minimální nadějí na uzdravení?
Do naší péče přijmeme pouze člověka, kterému je indikována paliativní léčba a kterého lékař pošle do hospicové péče. 

Jsou mezi takovými pacienty i relativně mladí lidé?
Pečovali jsem o čtyřiadvacetiletou dívku i o devětatřicetiletého pána. Pacienti se i v těchto těžkých životních chvílích vdávají či žení. Jeden z nich si splnil přání a zažil i díky naší fyzické i psychické podpoře naposledy výlov svého rybníku. 

Hradí vaši péči zdravotní pojišťovny?
Péči pojišťovny nehradí, platí ji rodina nebo přímo pacient. Na našich webových stránkách je dostupný ceník služeb. My si pacienty nevybíráme, oni si vyberou nás. Naši činnost podporuje i veřejnost finančními dary. Jsou to jednotlivci i firmy, dostáváme dlouhodobé i jednorázové příspěvky. I když je pro veřejnost stále ještě umírání a smrt jakýmsi strašákem, který si nechtějí připouštět do svých životů, tak se lidé o hospicovou činnost zajímají. Nemůžu říct, že by rádi nepřispívali, jen je to někdy složité...

Máme za sebou vánoční svátky, konec roku. Liší se toto období od zbytku roku co se týká zájmu o hospicovou službu?
Liší se v tom, že ke konci roku jsou lidé štědřejší. Když si to pacient přeje, jsme s ním i o Štědrém dni. Konkrétní program je individuální. 

Umírá se v hospicové péči obecně vzato všem stejně?
Podle mých zkušeností se nejhůř odchází lidem, kteří v sobě nemají víru. Pacienti s vírou berou závěr svého života lehčeji. A to nemluvím jen o starých lidech. Platí to i o mladých podléhajících například rakovině nebo leukémii. Často jsme zásadní oporou jejich nejbližším. Ti umírání nesou mnohdy hůře než ten, kdo se s tímto světem loučí. 

Více základních informací naleznete na www.hospicsvatehedviky.cz.

-red-

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí