Poslední premiérou této sezóny je hra Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy. Režiséra Jiřího Š. Hájka jsme se ptali, proč je tahle hra stále aktuální, a na co všechno se můžeme těšit.

Co je hlavním tématem hry?
Otázka spravedlnosti a její vymahatelnosti ve světě protkaném mocí peněz a pokrytectvím. Dürrenmatt si hraje s formou a pracuje s černou komedií až groteskou. Silné téma přináší s nadhledem až destrukčním, a to mě moc baví. Označil bych ji groteskní černou komedií.

 

Se Zuzanou Mixovou, která hraje hlavní roli, se dobře znáte. Proč je právě ona „ta pravá“ Claire?
Zuzanu mám moc rád. Její životní a jevištní energie se propojují a zároveň umí fungovat odpojitě. Má nad postavou nadhled, ale také se do ní vciťuje a nechá se jí ovládnout. Claire je postava živelná, krutá, cynická a nesmírně silná, a já bych rád využil právě Zuzaninu energii, která je velmi pozitivní a věřím, že ten kontrast s osobou herečky a postavy vytvoří kýžené napětí.

 

Poprvé pracujete se scénografem a kostýmním výtvarníkem Davidem Janoškem. Jakou režijně-výtvarnou koncepci jste zvolili?
Jevištní prostor je takový univerzální sešlý nádražní kulturák/krematorium. Pracujeme s náznakem, znakem, jednoduchou proměnou prostředí. Většinu informací udá autor už textem, netřeba proto realisticky vykreslovat řečené. Minimálně u Claire Zachanassianové se můžeme těšit na grandiózní róby, které této výstřední miliardářce přísluší a podtrhnou výjimečnou krásu Zuzany Mixové.

 

Text a foto: MDK