V dějinách fotbalového SK Kladno stále zanechává nesmazatelnou stopu. Také jemu klub vděčí za velké množství odchovanců, kteří svou kariéru dotáhli na profesionální úroveň. A jeden z nich se dokonce stal vicemistrem Evropy. Však ho také trenér Miroslav Vosyka staví ze všech nejvýš. Sledujete seriál ke 120. výročí založení nejslavnějšího fotbalového klubu na Kladensku.

Když se řekne SK Kladno, co to pro vás znamená?
Klub, který mám od mládí ve svém srdci. Když bylo mému synovi šest roků, odvedl jsem ho na SK a už jsem jako trenér u dětí zůstal. To byl rok 1975.

Sám jste kopal za kladenskou Lokomotivu. Dostal jste někdy nabídku na přestup do SK?
Za trenérské éry pana Fouse u dorostu něco proběhlo, ale zůstal jsem na Lokomotivě. Dneska bych nabídku přestoupit na SK neodmítl (usmívá se).

Mládeži na SK se věnujete dodnes. Na které odchovanec jste pyšný?
Trénoval jsem Honzu Suchopárka, Petra Brabce, bratry Procházky, Tomáše Marka, Standu Hejkala a spoustu dalších. Mrzí mě někteří, kteří byli vynikající hráči v mládežnických výběrech, ale najednou toho nechali… Na Honzovi Suchopárkovi bylo vidět, jak fotbal miluje, jak si přidává, a taky to někam dotáhl.

Proč jste s takovým trenérským renomé netrénoval dospělé?
Mě to nelákalo. U mládeže jsem byl rád a trénoval jsem je s chutí. Mám A licenci jako například trenér áčka SK Honza Procházka, mohl jsem trénovat mužstvo ve třetí lize, ale já to odmítl. Od mládeže se mi nechtělo.

Současná mládež v SK si v mnoha ročnících příliš dobře nevede. Vidíte její budoucnost růžověji?
Věřím, že se to zlepší, ale doba tomu nesvědčí. Většina dětí si ve fotbale nepřidává. Zájmů dnes mají mnohem víc, než třeba kluci před dvaceti třiceti roky.

V dospělém mužstvu SK máte také množství svěřenců. Mají na postup z divize?
Z mého pohledu na to mají. Záleží na různých okolnostech, na štěstí, na rozhodčích. Hlavně musejí svou herní převahu přetavit v góly. To je zatím bída. Když začnou proměňovat vyložené šance, které si dokážou v každém zápase vypracovat slušnou řadu, tak je postup nemine.

Jan Murárik