Elektronická forma sčítání začíná o dnešní půlnoci a potrvá do 9. dubna.

Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let a organizuje ho Český statistický úřad. Poprvé v historii se sčítání uskuteční i přes internet na webu www.scitani.cz. Zákonnou povinnost tak mohou snadno splnit z domova bez nutnosti kontaktu se sčítacím komisařem nebo návštěvy kontaktního místa sčítání. 
Kdo se nesečte online mezi 27. březnem a 9. dubnem, bude muset vyplnit listinný sčítací formulář, a to od 17. dubna do 11. května. Informační podporu k nadcházejícímu sčítání a pomoc veřejnosti s vyplňováním sčítacích formulářů poskytuje centrum sčítání. V provozu je denně od 8 do 22 hodin včetně sobot, nedělí i svátků na kontaktních linkách 253 253 683 a 840 30 40 50. Na kontaktní centrum je ale také možné pokládat dotazy prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo chatu ve virtuální poradně Sčítání 2021.
Jak šla historie sčítání: V roce 1880 bylo stěžejní informací, jestli lidé umí číst a psát. Od roku 1960 stát zajímaly informace o podílu bytů vybavených splachovacím záchodem (v roce 1960 to bylo jen 31,0 %, v roce 1980 už 73,5 %), koupelnou, sprchovým koutem a vodovodem. V roce 1991 byly zjišťovány například otázky na vybavení bytu mrazničkou, vlastní automatickou pračkou, barevným či černobílým televizorem, telefonem, osobním automobilem a rekreační chatou, domkem nebo chalupou. V roce 2001 byl nově zařazen dotaz na vlastnictví počítače. Už se nezjišťovala vybavenost mrazničkou a pračkou. 
V roce 2011 se statistici neptali na vlastnictví auta, rekreačního objektu, telefonu či dalších věcí v domácnosti. Z hlediska vybavenosti bylo pro statistiku důležité znát pouze to, zda má domácnost možnost používat osobní počítač a zda disponuje připojením k internetu. Pro zajímavost, v roce 2001 mělo téměř 16 % domácností počítač a 6,7 % počítač s internetem. O deset let později bylo v Česku už 65 % domácností s počítačem a skoro 61 % mělo počítač i s internetem.
Aktuální sčítání zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety. Formulář obsahuje například podstatné otázky na místo obvyklého pobytu. To je údaj důležitý zejména pro obce, aby věděly, kolik lidí v nich skutečně, a ne jen papírově, žije. K organizaci veřejné dopravy a plánování dopravní infrastruktury jsou zase důležité údaje o dojíždění do práce či do školy. Pro plánování bytové politiky pak slouží údaje o tom, zda lidé bydlí v podnájmu nebo ve vlastním a jak početné jsou domácnosti v dané lokalitě.

-red-