Středočeský kraj hlásí: Školy jsou před covidem bezpečné. Obava z rychlejšího šíření viru po znovuotevření škol není opodstatněná.

Detailní studie vývoje nákazy virem SARS-CoV-2 u předškolních a školních dětí ukázala, že uzavření škol má na šíření viru v populaci zanedbatelný vliv. Zpráva krajské instituce uvádí: Školy jsou pro děti bezpečným prostředím a současná vládní opatření jsou pro žáky spíše rizikem, a to nejen z hlediska šíření viru. Uzavření škol může mít navíc i negativní vliv na celkový psychický a zdravotní stav dětí.  
„Infekce SARS-Cov2 má v jednotlivých věkových a zdravotních skupinách obyvatel zásadně odlišný průběh, následky a intenzitu dalšího šíření. V protikladu k této skutečnosti jsou dlouhodobě uplatňována plošná epidemická opatření, jejichž efekt je pro méně rizikové populace sporný až škodlivý,“ uvádí biolog Michal Pohludka, vedoucí výzkumného týmu. Na studii se podílela celá řada odborníků, jako například Prof. Ing. Stanislav Kmoch, CSc. nebo RNDr. Hana Hartmanová, Ph.D., oponovali ji Prof. MUDr. Jiří Zeman, DrSC., RNDr. Karel Drbal, Ph.D., Doc. PaeDr. RNDr. Stanislav Katina, PhD. nebo Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. 
Výzkum prokázal, že uzavření škol nezpomalilo šíření viru SARS-CoV-2 v populaci, ale právě naopak při jejich uzavření došlo k nárůstu prevalence infekce v dětské populaci. Děti tak jsou paradoxně vystaveny vyššímu riziku nákazy v domácím prostředí, kdy byly v blízkém každodenním kontaktu s nakaženými členy domácnosti. Škola představuje bezpečné prostředí nabízející řád a hygienická opatření.
Odborníci doporučují opětovně otevřít školní zařízení a zpřístupnit systémové vzdělávání. Nakažlivost dětí je tak o desítky procent nižší v kontaktu s ostatními jedinci než v případě nakaženého dospělého jedince. Přenos viru je tedy značně pomalejší, pokud k němu vůbec dojde. Studie je nyní u ministra zdravotnictví Jana Blatného, ministra školství Plagy a premiéra Andreje Babiše k dalšímu posouzení.

Jan Murárik