
Náklady spojené s likvidací velké ekologické havárie v průmyslové zóně Kladno-východ pomohl městu Kladnu uhradit Havarijní fond pro ochranu jakosti vod Středočeského kraje. Ropná havárie vznikla v noci z 10. na 11. srpna 2015, kdy došlo k rozsáhlému úniku ropných látek do kanalizace a následně do čistírny odpadních vod Kladno-Dubí v průmyslové zóně Kladno-Východ.
Havárii způsobili neznámí původci, kteří do kanalizační vpusti v areálu bývalé POLDI uvolnili minimálně několik tisíc litrů ropných látek. „Rychlou sanací jsme krátce po zjištění této havárie odvrátili závažné ohrožení povrchových vod Dřetovického a Zákolanského potoka a tím i ohrožení povodí řeky Vltavy. Rád bych ocenil nasazení pracovníků čističky, Odboru životního prostředí i strážníků Městské policie. V této vyhrocené situaci ukázali svoji profesionalitu,“ řekl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Následná dotace Havarijního fondu pro ochranu jakosti vod Středočeského kraje podle jeho slov pomohla se zmírněním finančního dopadu na město Kladno.
První znečištění zjistili zaměstnanci města Kladna z pracoviště ČOV Kladno-Dubí 10. srpna 2015 v 21:30 hodin. Okamžité znečištění povrchových vod odvrátili převedením zaolejovaných vod do rezervní dosazovací nádrže a zabránili tím úniku ropných látek mimo vyčleněné usazovací nádrže. Dále odklonili nátok odpadních vod, aby nebyl narušen jeho kontinuální proces. Ještě více než týden natékaly extrémně zaolejované vody o celkovém objemu několik desítek tisíc litrů do ČOV Kladno-Dubí.
Vzhledem k akutnosti situace zajistilo Statutární město Kladno, jako provozovatel kanalizace a ČOV, ještě v noci z 11. na 12. srpna 2015 sanační práce spočívající v odstranění znečištění z kanalizační vpusti a kanalizační stoky a ve vybudování čtyř norných stěn na Dřetovickém potoce. Následně město přijalo taková opatření, aby nedošlo k dalšímu úniku olejových látek do kanalizační vpusti.
Po odvrácení bezprostředního nebezpečí havárie přistoupilo město, jako provozovatel kanalizace a ČOV, k čištění kanalizačních stok a strojního zařízení ČOV včetně usazených kalů v lapáku písku a v lapáku tuků, které bylo vzhledem k rozsahu a délce havarijního stavu masivní. Po celou dobu likvidace následků havárie byly zaolejované vody vzorkovány a podle výsledků byla jejich část dočišťována.
Město vyčíslilo předpokládané náklady na provedení sanace znečištěných kanalizačních stok a ČOV Kladno-Dubí na 1 858 228 Kč. O dotaci ve stejné výši požádalo Havarijní fond pro ochranu jakosti vod Středočeského kraje, který žádosti vyhověl.
Sanaci znečištění kanalizace a ČOV Kladno-Dubí město Kladno ukončilo 1. března 2016.
- red -