
Policisté jako každoročně provádějí preventivní akce zaměřené na ochranu rekreačních objektů. Aby jejich snaha byla účinná, přinášíme vám několik rad, jak si chatu či chalupu co nejlépe zabezpečit.
Osm užitečných rad
1. Využijte především mechanické zábranné prostředky (dokonalý certifikovaný bezpečnostní zámkový systém, zodolněné dveře, mříže, uzamykatelné okenice).
2. Pozornost věnujte všem stavebním otvorům (vstupní dveře, okna). Pro vyšší standard ochrany využijte elektronickou ochranu, případně připojení objektu na PCO (Pult centralizované ochrany). Používejte především certifikované výrobky. Složitější záležitosti přenechte odborné, důvěryhodné firmě.
3. Chatu či chalupu mějte správně pojištěnou nejen proti krádeži ale i proti požáru. Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí. Poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.
4. Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v chatě, ale odvezte je raději do bezpečí!
5. Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie. Nebuďte neteční – dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám!
6. Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte po celý rok. Mimo kontroly celistvosti je třeba také alespoň jednou za měsíc řádně vyvětrat. I uklizená zahrada budí zdání neustálé kontroly.
7. Při podezření z vyloupení zásadně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a neprodleně věc oznamte policii a aktivně očekávejte její příjezd. Vše důležité pro vypátrání odcizených věcí a dopadení pachatele oznamte do policejního protokolu.
8. Policie neprovádí pouze represi, ale pomocí preventivních návštěv rekreačních oblastí, rozhovorů a navazování neformálních vztahů s chalupáři a proaktivní činnosti předchází možné majetkové kriminalitě.
Zdroj a foto: PČR