Poznejte Afriku na kole i významného kladenského rodáka

Nabízíme vám přehled květnových akcí a novinek ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně.

PŘEDNÁŠKY, SETKÁVÁNÍ, KONVERZACE, KONZULTACE

2. 5., od 17:30 h. – Život začíná po stovce - film, režie Asa Blanck, Švédsko, 2015, 58 min. (lektorna, přízemí)
Film, který byste měli vidět. Nejstarší blogerka na světě je Švédka Dagny (ročník 1912), která denně píše blog, projíždí seznamky, večer vyráží na party a často účinkuje v televizních pořadech. Věk není pro její životní styl podstatný, je to prý jen číslo. Moderátor Tomáš Volf s vámi pobeseduje o životním stylu současných seniorů. Pořádáno v rámci projektu Promítej i ty festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.

6. 5., 15:00–16:00 h. – Vím, že existuješ, ale nevím, kde tě najít (malá studovna, 1. patro) 
Píšete bakalářskou práci a hledáte zdroje? Nemůžete najít odborný zahraniční článek? Pomůže vám pracovník informační služby knihovny. Nejen pro studenty.

9. 5., od 16:00 h. – Exkurze v knihovně (v prostorách celé knihovny, sraz ve vstupní hale)
Zajímá vás, jak funguje vědecká knihovna? Budete možná překvapeni. Prohlídka zákulisí i provozu knihovny. (Délka cca 45 min.).

14. 5., 17:00–18:00 h. – Konverzace v anglickém jazyce (půjčovna, 1. patro)
Přijďte si ověřit schopnost konverzovat v angličtině a zároveň se seznámit se zajímavými lidmi – dobrovolníky z Arménie. Další z pravidelných setkání. Ve spolupráci s Informačním centrem pro mládež Kladno.

15. 5., od 17:30 h. – PhDr. Martin Nekola, Ph.D.: Chicago a jiné metropole české Ameriky (velká studovna, 1. patro)
Jak se Češi zapsali v Americe? Víte, kdo byl nejznámějším Kladeňákem nejen v Chicagu, ale i v USA? Přednáška představí zásluhy chicagských Čechů na vzniku Československa, včetně připomínky kladenského rodáka Antonína Čermáka (1873–1933), starosty Chicaga. V rámci cyklu Významné osobnosti Kladenska. Vstupné: 50 Kč.

16. 5., 17:00–19:00 h. – Péče o seniory s onemocněním Alzheimerovou nemocí (lektorna, přízemí)
Další pravidelné setkání a konzultace těch, kteří pečují o seniory s Alzheimerovou nemocí či jiným typem demence. Povede koordinátorka podpory neformální péče Lenka Kutinová, zástupce organizace Dementia, I. O. V.

22. 5., od 19:00 h. – Jarní koncert sboru Gaudium (velká studovna, 1. patro)
Gaudium znamená v překladu radost, a to přesně charakterizuje vztah členů smíšeného pěveckého sboru při ZUŠ Moskevská v Kladně k hudbě i ke společnému zpěvu. Nenechte si jejich výjimečný koncert ujít, jaro je tu. Sbormistryně Lenka Kubínová. Vstupné dobrovolné.

23. 5. a 30. 5., 17:00–18:30 h. – Trénování paměti pro pokročilé (lektorna, přízemí)
Mnemotechniky a  limity lidské paměti, koncentrační cvičení a jak na studium cizího jazyka ve dvou lekcích. Pro absolventy kurzů tréninků paměti pro začátečníky. Přihlášky od 2. 5. Cena za obě lekce 100 Kč.

28. 5., 17:00– 18:00 h. – Konverzace v anglickém jazyce (půjčovna, 1. patro)
Další z pravidelných setkání (ICM Kladno).

29. 5., od 17:30 h. – Tadeáš Šíma: Na kole přes Afriku (velká studovna, 1. patro)
Povídání o tom, jak bolí zadek po půl roce na kole, kde v Africe hledat nejhezčí holky, jak chránit slony v Kongu, o strachu ze tmy nebo o tom, jak se chytá slepice kolem jezírka s krokodýly. Vstupné 50 Kč.

 

VÝSTAVA V MALÉ GALERII

Do 11. 6.  – Svět podle Miroslava Šaška (Malá galerie a půjčovna, 1. patro)
Přijďte na interaktivní výstavu, která přibližuje život a dílo známého autora a ilustrátora dětských průvodců po světových metropolích Miroslava Šaška. Zahrajete si na architekty, poznáte světové jazyky a zvyky různých zemí, naučíte se, jak si cesty naplánovat nebo psát deníky z cest. Pro děti i rodiče. Školy vítány. Výstavu připravila Nadace Miroslava Šaška.

OZNÁMENÍ
Z důvodu přerušení dodávky elektrické energie bude knihovna ve čtvrtek 2. května mezi 11:00 až 14:30 hod. uzavřena. 

-red-

 

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí