Dobré odpoledne, dnes je sobota 27.11.2021 svátek má Xenie, zítra René

Martin Písařík: Kladenské divadlo má jedinečnou atmosféru a energii

Herec Martin Písařík je hlavní hvězdou muzikálu Donaha! Představení je od své premiéry vyprodané a stalo se pevnou součástí repertoáru domácího souboru po znovuotevření rekonstruované budovy v roce 2016. Přestože Martin Písařík je v Kladně hostujícím hercem, nedokáže si představit herecký život bez této scény. Proč? Prozradil v neplánovaném rozhovoru na pražských Kavčích horách. 

Když se řekne kladenské divadlo, co se vám vybaví? 
Donaha! (s typickým úsměvem) Ale vážně. Nejsem zatížený tím, jak divadlo fungovalo dříve. Vstoupil jsem do něj v sezóně 2016/17.  Vybaví se mi energie, euforie, divácká vstřícnost. K tomu patří i divadelní kavárna. Není totiž běžné, abychom se mohli potkat s diváky a povídat si s nimi. Vytváří se tak jedinečné spojení, divadlo je skutečně součástí města a jeho dění.  Atmosféra ale není to jediné, co se mi, pokud se ptáte na kladenské divadlo, vybaví. Zpívám v mnoha muzikálech a mohu srovnávat. Kladenské divadlo nabízí i velmi dobré technické zázemí, včetně zvukové techniky, kterou považuji za jednu z nejlepších. Pokud budu hovořit o souboru a dalších lidech v kladenském divadle, cítím zcela netradiční souznění, lidé mezi sebou mluví, co se řekne, to platí. 

Atmosféra ale nevznikla sama od sebe, čím si to vysvětlujete? 
Není pravidlem, že prvotní euforie z otevření divadla dopadne vždy dobře. Není to jen tím, že je kladenské divadlo technicky velmi funkční a je příjemné pro herce. Z mého pohledu na tom má svůj podíl i Milan Volf. Jako primátor měl odvahu a dal důvěru dvěma klíčovým lidem, Honzovi Krafkovi (ředitel divadla) a Jardovi Slánskému (umělecký šéf divadla). Není to vůbec běžné a chtělo to notnou dávku odvahy a důvěry. Podařilo se a tým v čele divadla funguje, všem lidem okolo nich je dobře, lidsky a profesně. V Kladně je kolektiv lidí fungujících dohromady, ať jsou to kulisáci, zvukaři, osvětlovači nebo třeba ekonomové. Pyramida ale začíná odshora, tady se musím vrátit k primátorovi Milanu Volfovi. Shrnul bych to tak, že se zde dá tvořit, dramaturgie je kvalitní, není podbízivá, přesto zajišťuje, že lidé do divadla chodí. 
Okolo Prahy je hned několik výrazných divadel, jako je Mladá Boleslav nebo Příbram. Vždy je v případě regionálních scén otázka, jestli se podaří udržet jejich soubory a kvalitní představení, aby se divadla nestala stagionami. V Kladně to nyní nehrozí, diváci chodí a divadlo jim nabízí kvalitní představení. A to samozřejmě nemluvím jen o těch, ve kterých účinkuji (lehký smích). 

Zní to jako ideální stav… 
Je to pravda. Divadlo funguje jako rodina. Byť hraji pouze v Donaha!, vždy se na to těším a po představení zůstávám v Kladně. Soubor spolu s dalšími lidmi v divadle a diváky dokáží žít spolu, sdílet své pocity, energii. Má to ale jedno úskalí, trochu se, pokud se podívám na Milana Volfa, bojím, aby si divadlo až moc nerozmazlil. Rychle se totiž zvyká na to, pokud je někde dobře a věci fungují. 

Budete hrát i v jiném představení v Kladně? 
Hrozně mě to štve, ale kvůli termínovým kolizím nemohu být obsazený v nově zkoušené hře. Bude to úžasné představení, komedie v režii Jardy Slánského. Doufám ale, že budu mít větší štěstí a podaří se nám domluvit na jiném titulu. 

- red -

volfpisarik

Martin si má s primátorem Kladna Milanem Volfem na téma kultura vždy o čem povídat

pisahra

Hra Donaha! slaví v Kladně obrovský úspěch. Její součástí je také Martin Písařík

 

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí

Na kterém místě skončí Rytíři po základní části extraligy?
Kategorie: Anketa

Na kterém místě skončí Rytíři po základní části extraligy?

Hokejoví Rytíři se jako nováček extraligy snaží v soutěži udržet. Stačí jim k tomu skončit po základní části na 13. příčce, která znamená konec sezony bez play off i sestupových starostí. Nebo obsadí 14. příčku a zahrají si baráž o setrvání v extralize. Poslední 15. místo znamená automaticky pád do první ligy. Tipněte si, na jak Rytíři dopadnou po základní části mistrovské sezony?

Foto: Rytíři Kladno

Anketa

Na kterém místě skončí Rytíři po základní části extraligy?

171829522 [{"id":"564","title":"Probojuj\u00ed se do play off","votes":"9","type":"x","order":"1","pct":14.29,"resources":[]},{"id":"565","title":"Sezonu uzav\u0159ou na 13. m\u00edst\u011b","votes":"19","type":"x","order":"2","pct":30.16,"resources":[]},{"id":"566","title":"Budou hr\u00e1t bar\u00e1\u017e","votes":"25","type":"x","order":"3","pct":39.68,"resources":[]},{"id":"567","title":"Skon\u010d\u00ed posledn\u00ed a sestoup\u00ed","votes":"10","type":"x","order":"4","pct":15.87,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] sbar 200 200 /component/communitypolls/?task=poll.vote MSG_ERROR_NO_SELECTION Please select either existing option or enter your own, however not both. MSG_THANK_YOU_NO_RESULTS COM_COMMUNITYPOLLS_LABEL_ANSWERS Hlasů ...