Fejeton Kuby Beznosky. Hyeny

Horoskop si někdy přečetl každý z nás. A ti odvážnější navštívili třeba kartářku. Ovšem existují mezi námi i lidé, kteří tvrdí, že umí komunikovat s mrtvými. A je to pro ně velice výnosný byznys, který ale často hraničí s hyenismem.

Na tyto čarodějnice či spíše podvodníky upozornil pořad Infiltrace v České televizi. Po jeho shlédnutí jsem zůstal sedět s otevřenou pusou. Někteří podnikavci jsou opravdu schopni všeho, hlavně když z toho mají peníze. Kdo se na podobné šarlatány obrací? Většinou lidé, kteří jsou na dně. Nevyléčitelně nemocní, psychicky zlomení, zoufalí... V tomto konkrétním případě se jednalo o matku, které náhle zemřela dcera. Nešťastná maminka si kladla pořád dokola spoustu otázek. Proč odešla tak mladá, zdravá duše? Kde jako matka udělala chybu? A udělala vůbec nějakou? Proto stále více toužila po setkání s mrtvou dcerou. Ještě jednou, naposledy. Potřebovala znát odpovědi na své otázky. Obrátila se tedy na šarlatány, které vyhledala na internetu. Ti ji okamžitě nabídli „pomoc" a slibovali nemožné - spojení s mrtvou dcerou a možnost zeptat se jí na otázky, které matku tolik tížily. 
Racionálně uvažující člověk pochopí, že jde o absolutní nesmysl. Jenže pro matku, která je v šoku ze smrti dcery je to spása a proto šarlatánům uvěřila. Nejenže ji tyto podvodné aktivity stály spoustu peněz, navíc ji ještě víc nalomily psychiku. Protože tyto čarodějnice jsou výborné manipulátorky, psychicky zlomeného člověka umí dostat přesně tam, kam potřebují. Provádí nesmyslné rituály, ale hlavně - lidi na pokraji sil dokáží přesvědčit třeba o tom, že si za neštěstí mohou sami. Tito už tak dost zoufalí lidé poté upadají do ještě větší deprese a není výjimkou, že myslí i na úplný konec. Šarlatánky okamžitě přispěchají s „pomocí".  Samozřejmě za patřičný finanční obnos. Drsné a nechutné zneužívání slabých a zoufalých lidí. Proto tyto podvodnice nebo přesněji hyeny, které vydělávají na neštěstí druhých, zaslouží tvrdý trest. Ovšem české právo je na ně krátké. Zákon většinou neporušují. Ale morální zásady snad všechny.
Doplním, že dotyčná zoufalá matka se z problémů nakonec dostala díky svým kamarádům a dnes pomáhá stejně zoufalým a nešťastným lidem, kteří též podlehli podobným šarlatánům.

Jakub Beznoska


Počasí Kladno

Předpověď počasí