
Prvního července spustilo ministerstvo pro místní rozvoj svůj nový systém pro digitalizaci stavebního řízení. Celému procesu předcházely stížnosti zástupců měst a stavebních úřadů na nedostatek informací a nepřipravenost celého systému. Jak se s přechodem na nový systém potýká Kladno jsme se zeptali přímo statutárního náměstka primátora města Kladna, Františka Bureše.
Jak se Kladno připravovalo na digitalizaci stavebního řízení?
Už samotná příprava byla velkým problémem. Město Kladno chtělo poskytnout Ministerstvu pro Místní Rozvoj, tak jako i v jiných případech přenesené působnosti maximální součinnost. Ze své iniciativy jsme dokonce my i další úřady územní samosprávy několikrát připomínkovali celý proces. Bohužel ale s minimální odezvou. Takto to pak dopadá, když se něco vymyslí a vůbec se to nekonzultuje s lidmi, kteří s tím nakonec reálně budou pracovat. Ti to teď totiž reálně odnášejí. Pracují naplno, nad rámec svých povinností a musí občanům vysvětlovat, v čem je problém a doufat v trochu pochopení.
Jak hodnotíte celý proces implementace?
Ministerstvo pro místní rozvoj, řízené PirSTANem, konkrétně panem ministrem Ivanem Bartošem prokázalo svoji neschopnost a amatérismus. Celý systém není do dnešního dne tak funkční, aby se v něm vůbec dalo plnohodnotně pracovat. Školení byla na poslední chvíli a zoufale nedostačující. Podklady byly zaslány den dopředu, takže nikdo neměl reálnou šanci si je prostudovat. Během školení padaly až stovky dotazů, což jen dokresluje, jak zmatené to celé je. Školitelé přitom odpověděli zhruba na třetinu z nich. Zbytek si nejspíš mají naši pracovníci domyslet. Do dnešního dne totiž není žádná jednoznačná metodika, podle které by se mohlo postupovat, a to je opravdu ostuda.
Pocítí případné dopady přechodu na nový systém či na chod města obyvatelé Kladna?
Ono se to netýká jen obyvatel Kladna, nebo Kladenska. S těmito problémy se potýká celé Česko, protože implementace řízená panem ministrem Bartošem zkrátka nefunguje nikde. To jasně dokládá i prohlášení sdružení tajemníků České republiky. Lidé na stavebních úřadech jsou z toho bez nadsázky zoufalí. Jelikož všichni tušili, jak nepřipravená akce se spouští, chtěli všichni stavebníci své žádosti podat před začátkem implementačního procesu, tedy do konce června. Na kladenský stavební úřad tak dorazil takřka osminásobný počet žádostí než za stejné období v předchozích letech. Nejhorší je, že se stále nedá v nových systémech pracovat. Tímto se chci omluvit všem, kterých se toto dotýká. Jde o nepříjemné komplikace, které jsme nezpůsobili, ale stále věříme, že situaci se Ministerstvu pro místní rozvoj podaří v rozumném čase napravit.
-red-