Trenér Fortuník: Chceme navýšit počet dětí a k tomu potřebujeme trenéry

Volejbal v Kladně po spojení dívčích a chlapeckých oddílů patří ve městě k nejsilnějším sportovním odvětvím. Majitel klubu a zároveň trenér extraligových orlů Milan Fortuník v našem rozhovoru vysvětluje, co všechno kladenskému volejbalu schází k tomu, aby mohl založit prestižní Sportovní centrum mládeže.

Středočeský kraj v novém roce pošle Sportovním centrům mládeže dotaci ve výši až milionů korun. Z Kladna ji obdrží Rytíři, Tělovýchovná jednota LARS a atletické TEPO. Proč není kladenský volejbal mezi tato centra zařazen?
Stále ještě nemůže pro založení centra splnit podmínky, které nastavil volejbalový svaz. Po spojení Kladenských orlů, beach volejbalu a dívčího Vavřince pod Kladno.volejbal.cz jsme se jim zase o něco přiblížili. Ovšem jednu ze zásadních podmínek, mít více účastníků v nejvyšších mládežnických soutěží, ani letos nesplníme. Zatím hrajeme pouze extraligu kadetů. Další z podmínek založení centra je počet trenérů u mládeže. I v tom máme co dohánět. O Sportovní centrum mládeže moc stojíme.

Jsou v jeho provozování významné ekonomické výhody?
Kromě státního či krajského příspěvku na mládež bychom od volejbalového svazu dostali například ročně až sto padesát tisíc korun na trenéra jak v chlapecké, tak v dívčí části sportovního centra. Získat každou sezonu přes milion korun navíc je samozřejmě zajímavé. Bohužel, založit centrum není jednoduché, i když v klubu máte relativně hodně dětí. Důležité je vychovat je do určité sportovní úrovně.

Ve volejbale lze nejvyšší soutěže koupit od klubů, které už v nich nechtějí působit.
Touto cestou jít nechci. Pro nás je lepší, když si naše družstva účast vybojují. Když soutěž koupíte, tak z ní také kvůli nízké výkonnosti můžete hned sestoupit…

Co v současné době můžete školákům nabídnout, abyste jich k volejbalu v Kladně zlákali ještě víc?
Hned mne v téhle souvislosti napadá sportovní gymnázium. Ve spojení s volejbalem mají od nás i od školy zajištěné výborné podmínky pro sport. Od výborného trenéra Petra Klára, přes počet tréninkových jednotek, kvalitu volejbalu, rehabilitaci, posilovnu až po třeba plavání.

Kolik dětí je registrovaných ve vašem klubu?
Před covidem 270. Jsem zvědavý, kolik jich zůstane po covidu…

Proč?
Tuším, že dlouhou nečinností spousty z nich zleniví. Budou se chtít vrátit ke sportování, nebo poznali a líbí se jim, že jim bez sportu nic nechybí? Doufám, že to tak není a nebude, a že se k nám přihlásí nové děti.

Bude je mít kdo trénovat?
To je náš velký problém. Nutně potřebujeme rozšířit trenérskou základnu. Nové trenéry sháníme, kde se dá. Kdo nedělal volejbal a rád by trénoval mládež, nemusí mít strach, že to nezvládne. Všechno je naučíme.

Jan Murárik

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí