David Janošek: Divák se bude bavit a trnout zároveň

Pod výpravou inscenace Městského divadla Kladno (MDK) Návštěva staré dámy (premiéra 4. 6.) je podepsán scénograf a kostýmní výtvarník David Janošek. Přinášíme vám výňatek z obsáhlého rozhovoru pro MDK.

V Městském divadle Kladno působíte poprvé. Jak se vám budova divadla a jeho jeviště líbí?
Na první pocit je kladenské divadlo velmi příjemným prostorem. Musím přiznat, že jsem se ještě nestihl pořádně na jevišti, a hlavně v divadle, rozkoukat, takže se průběžně pořád ztrácím a nikam neumím trefit...Mám rád ten moment, kdy je v divadlech po zkouškách a já mám chvíli klidu, kdy si mohu divadlo projít a osobně se s ním seznámit, zorientovat se, najít si svá místa, zašívárny, kde mám třeba chvilku klidu sám pro sebe...Zatím se ještě v MDK cítím hodně jako návštěva, ale doufám, že se to snad brzy změní...Divadlo i jeviště je určitě milé a příjemné! A sluneční věž mě uchvátila.

Na co se diváci mohou v souvislosti s Návštěvou staré dámy těšit?
Doufám, že především na skvělé herecké výkony ve velmi originálních charakterních nebo naopak necharakterních polohách. Doufám, že na skvělou režii Jirky Š Hájka, originální hudbu Ivoše Sedláčka a na snad alespoň trochu působivou podívanou z mé dílny... Já osobně se moc těším na, myslím si, poměrně velkolepé kostýmy Zuzany Mixové coby Claire a na mile omšelou scénu, do které naše diva přijíždí...Snad se bude náš divák bavit a trnout zároveň nad charakterem a morálním rozměrem příběhu...

Z jakých inspiračních zdrojů jste vycházel?
Co se kostýmů týče, rozdělil bych je do dvou myšlenkových proudů - před Claire a po Claire...Před Claire mi byla inspirací móda Laurela a Hardyho, Chaplina, naddimenzovaná groteska, po Claire je to pak stylová móda současnosti, to v návaznosti na rozkvět městečka poté, co do něj naše dáma začne investovat své nemalé finance. Taky mi byla inspirací žlutá barva a modely přehlídkových mol posledních dvou let. Co se scény týče, tam jsem vycházel hodně z myšlenek textu, kdy balancujeme na hranici zábavy a smrti = inspiraci jsem našel v omšelých domech kultury a v krematoriích - ani jedno na jevišti neuvidíme v pravém slova smyslu, ale prostor je obojím inspirován. A samozřejmě hromady inspirace jsem nacházel v debatách s režisérem Jirkou Š Hájkem a ve vlastní fantazii.

 Zuzana Mixová se za svou bohatou kariéru předvedla divákům ve stovkách nejrůznějších kostýmů i masek. Prozraďte, jaká bude jako Claire?
Claire jede svou speciální výtvarnou linku, kdy přijíždí jako módní hvězda a na konec je v prostoru natolik dominantní, že jej sama svým modelem zcela zaplňuje... Bude rozhodně opulentní, odvážná, rajcovní, originální, třpytivá, nepřehlédnutelná, fatální a věřím, že skvělá tak, jak jí z mnoha jejích rolí znám!

Autor: MDK
Foto: FB archiv Davida Janoška

janno


Počasí Kladno

Předpověď počasí