Blanka Bendlová: Labyrint bojuje o přežití své podstaty

Kladenské středisko volného času a vzdělávání Labyrint zítra slaví 32. výročí od svého vzniku. Co je v organizaci nového jsme se zeptali ředitelky Blanky Bendlové.

Když se řekne kladenský Labyrint, co ten pojem pro vás znamená?
Vybaví se mi okamžitě letitá tradiční oblíbená organizace, ve které tráví svůj volný čas všechny generace. Existujeme více než třicet let a za tu dobu do Labyrintu chodili už dědové současných školáků (usmívá se). Je pro mě ctí a potěšením pro Labyrint pracovat.

Zítra od dvou hodin odpoledne slavíte narozeniny Dnem otevřených dveří. Jaký jste pro návštěvníky přichystali program?
Rodiče si prohlédnou prostory, do kterých se jindy nedostanou. Společně s dětmi uvidí v praxi i jiné kroužky, než na které se přihlásili nebo uvažují, že se přihlásí. Volbu díky tomu třeba ještě změní.

Současnost je pro mnohé z nás složitá. Čelí jí Labyrint bez větších potíží?
Nevím, jestli je to přímo důsledek současné doby, ale pro organizace jako je Labyrint se stran státu výrazně změnily podmínky fungování! Nutí nás propouštět zaměstnance a omezují spolupráci s externisty. Podle mne je to zbytečné. Nic se tím nezlepší. Stát najednou nebere v potaz, že k nám chodí za vzděláváním a trávením volného času také předškoláci i dospělí... Pokud nová pravidla někdo nezmění, pocítíme jejich důsledek příští rok. Labyrint tak nechtěně bojuje o přežití své podstaty.

Jan Murárik
Foto: Kg

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí