Justin Svoboda: Takový festival Kladno nezažilo

Moderátor, scenárista, dramaturg, herec na volné noze. Justina Svobodu (36) zřejmě nejvíc v Kladně znají malé děti z Divadla Lampion. O tomto víkendu se s ním seznámí také jejich rodiče. Stane se totiž jednou z hlavních tváří Pivního festivalu.

V Pivním festivalu máte své organizační prsty, víte o něm nejvíc ze všech. Ovšem proč pivní festival v Kladně a proč právě vy jste s ním spojený?
Je to výzva, protože na náměstí Starosty Pavla se pivní festival ještě nekonal. A Češi pivo hodně pijí, ale zase natolik, kolik ho vypijí, mu nerozumí. Chceme ho proto více lidem přiblížit hlavně prostřednictvím malých a středních pivovarů. Těch se na kladenském festivalu představí jednadvacet s padesáti druhy piv od osmistupňových po dvacetistupňová. Speciály, svrchně kvašené a mnoho dalších.

Jste Pražan, proč festival neuspořádáte v Praze?
Protože jsem dvanáct let působil v kladenském Lampionu a za tu dobu jsem si ke Kladnu vytvořil silné pouto. Důležitou roli hraje také to, že v Praze je uspořádání festivalu organizačně daleko náročnější. Kladenská radnice je vůči podobným akcím daleko vstřícnější.

Jak se z vás stal znalec piva?
Za znalce či odborníka se ještě nepovažuju, ale k pivu mám úctu a mám ho rád. Odborník je podle mne ten, kdo si už uvařil svoji várku piva, která se dá pít. To jsem ještě neudělal. Zatím chodím k sládkům a hodně se jich ptám. Čím jsem starší, tím méně piju pivo na množství, ale více na chuť a po malých dávkách.

Bude se kromě některých pivovarů kladenský festival v něčem výrazně lišit od jiných pivních festivalů v Čechách?
Určitě v tom, že bude celistvý. Všechny stánky mají stejnou podobu. Na jejich podobě se shodlo jak město, tak pořádající pražská agentura, která si mě najala. Na festivalu budu pomáhat s jeho moderováním a jsem autorem jeho scénáře.

Festival trvá tři dny. Který den byste vy doporučil určitě nevynechat?
Já bych přišel každý den. Každý den se na festivalu děje něco zajímavého. Ať už to jsou přednášky o pivu, nebo koncerty či přímé přenosy z hokejového mistrovství světa.

Jan Murárik

justinpripiji

Justin připíjí na zdar festivalu

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí