Tip na výlet: Mladá Boleslav bude hostit šikovné hasiče

Již nyní si můžete do kalendáře poznamenat datum 15. září (9.30 - 16 hod.), kdy v centru Mladé Boleslavi budou soutěžit hasiči ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Hlavními pořadateli osmého ročníku šampionátu, který se koná v dvouletém cyklu a poprvé ve Středočeském kraji, jsou MV-generální ředitelství HZS ČR a Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje. Jak se vlastně dá soutěžit v záchraně lidských životů, vysvětluje velitel mistrovství plk. Ing. Miloš Hladík, náměstek krajského ředitele středočeských hasičů pro integrovaný záchranný systém a operační řízení.

Jde o specifickou soutěž, které se zúčastní nejlepší výběry profesionálních hasičů z každého kraje, doplněné o zástupce podnikových a také dobrovolných hasičů. Celkem se tak mistrovství zúčastní 16 družstev. Ta budou soutěžit ve vyproštění osoby (figuranta) z vozidla. Pro potřeby této akce jsou připraveny různé scénáře, které imitují skutečné zásahy, se kterými se hasiči dnes a denně při své práci setkávají. Jejich výkony budou hodnotit rozhodčí. Takže ani tak nerozhoduje čas, ale kvalita odvedené hasičské práce. Soutěžní družstvo je tvořeno velitelem a třemi hasiči. Každý má své úkoly, stejně jako při skutečném zásahu na běžné dopravní nehodě.

Co všechno se hodnotí?
Skupina rozhodčích hodnotí taktiku zásahu, techniku zásahu a předlékařskou pomoc zraněnému. To znamená způsob, jaký velitel zvolil k vyproštění zraněné osoby z vozidla, jaké technické prostředky k tomu tým použil, jak se postaral o zraněnou osobu a jak jí poskytl první pomoc - od péče v poškozeném vozidle až po předání lékaři zdravotnické záchranné služby. Soutěž není zcela měřitelná stopkami nebo pásmem jako běh nebo skok do dálky, ale jedná se do značné míry o subjektivní hodnocení rozhodčích, kteří právě proto mají přesná pravidla a bodové tabulky, kde exaktně hodnotí jednotlivé postupy včetně takových maličkostí, jako je například i dodržení bezpečnosti práce zasahujících hasičů a podobně.

Takže čas je důležitý jen kvůli dodržení limitu na pokus a pro pořadí je hlavní bodové ohodnocení těch tří základních kritérií?
Ano, bodové hodnocení je základní kritérium pro úspěch družstva, ale toto platí pouze do 15. minuty od zahájení zásahu. Po tomto limitu se za každých 20 sekund odečítají tři body a při překročení 20. minuty se už družstvo v podstatě nehodnotí. A vzhledem k tomu, že scénáře jsou čím dál tím složitější, tak málokdy se podaří vyprostit zraněnou osobu do 15 minut. Někdy soutěžní tým ani nestihne krajní limit 20 minut. Zde je možná vhodné podotknut, že každé družstvo má jiný scénář, takže diváci uvidí různé modelové situace, které vycházejí ze skutečných dopravních nehod.

Pro diváky bude mistrovství volně přístupné?
Ano, mistrovství bude volně přístupné, vstupné se neplatí. Naším cílem je přiblížit těžkou hasičskou práci veřejnosti, a zejména tak i působit na zvýšení dopravní bezpečnosti. Vždyť nikomu není příjemné být účastníkem dopravní nehody. Zde si diváci budou moct uvědomit rizika spojená s dopravou a případně se i poučit. 

Připravujete pro návštěvníky akce i nějaký doprovodný program?
Snažíme se nachystat něco poutavého pro každou generaci. Kromě vlastních závodů a sledování dovedností jednotlivých hasičských družstev připravujeme na náměstí výstavu současné nejmodernější hasičské techniky, ale i závodních speciálů z Dakaru, simulátor nárazu při dopravní nehodě od společnosti BESIP a pro děti velký hasičský skákací hrad. Český červený kříž se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje se budou věnovat zasvěcení návštěvníků do zásad první pomoci a svoji techniku předvede také Policie České republiky. Po skončení soutěžních pokusů bude mít krátký recitál Heidi Janků. Myslím, že každý, kdo do Mladé Boleslavi zavítá, si přijde na své.

por. Ing. Ladislav Holomčík

tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje

Foto: HZS Středočeského kraje


Počasí Kladno

Předpověď počasí