Ludomír Landa: V Kladně budeme jezdit na CNG a elektřinu

Na linkách hromadné dopravy se začínají objevovat autobusy v novém polepu s logem Městská doprava Kladno. Na důvod změny i další chystané novinky jsme se zeptali Ludomíra Landy, ředitele ČSAD MHD Kladno Arriva.

O čem hovoří nové polepy?
O tom, že od prvního září začíná platit nová desetiletá smlouva mezi Kladnem a naší společností na zajišťování městské dopravy. Součástí podmínek je i přesně specifikovaný vzhled vozidel. Jde tedy o stávající autobusy městské dopravy, které postupně oblékáme do nového designu. O prázdninách se stávající vozový park rozšíří ještě o dva nové elektrobusy. Celá městská doprava v Kladně tak bude zajišťována ekologickými autobusy poháněnými motory na CNG nebo elektřinu.

Budou i jiné novinky? 
Smlouva stanovuje i řadu technických a kontrolních podmínek. Všechny autobusy budou nízkopodlažní s bezbariérovým přístupem a vyklápěcí plošinou pro ulehčení nástupu vozíčkářů a kočárků. Součástí vnitřního a vnějšího informačního systému je také aplikace usnadňující orientaci nevidomých cestujících. Na starší autobusy doplňujeme například osvětlení dveřního prostoru a poptávkový systém urychlující odbavení v zastávkách. Všude bude k dispozici wifi připojení.

A změna kontrolních podmínek? 
Smlouva specifikuje zejména požadavek na přesnost provozu a umožňuje zjištěná pochybení a nepravidelnosti velmi citelně sankcionovat. Na objednatele přechází i kontrola odbavování, tedy revizoři. Další z mnoha podmínek je zajištění poskytování informací a to jak v tištěné podobě, tak prostřednictvím elektronických medií. Vše v jednotném vizuálním stylu městské dopravy Kladno. Při další obnově vozového parku připravujeme už pouze nákup elektrobusů. První větší dodávku předpokládáme v roce 2023.

Počítáte i s proměnou vedení některých linek?
S aktualizací linkového vedení samozřejmě počítáme. Budeme reagovat na nově plánované výstavby a výrazně se do linkového vedení promítne zprovoznění modernizované železnice do Prahy. Budeme řešit návoz z městských čtvrtí k železničním stanicím.

Jan Murárik

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí