Za oponou s Kristýnou Čepkovou. Okouzlení „hrdiny všedního dne“

Jak možná vědí ti z vás, kdo znají osobně někoho „od divadla“, my divadelníci nejsme v mnoha ohledech standardní. Tomuto tématu se patrně budu věnovat víckrát. Teď mi ale jde o to, do jaké míry svou prací žijeme a kam všude nám leze.

Samozřejmě, že míra tohoto profesního prožívání je individuální. Třeba já jsem na tom tak, že svou práci a zejména pracovní prostředí nedovedu od své osobnosti a od soukromí zcela oddělit nikdy. Tak jako si vybírám přátele či vzory v životě, vybírám si je i v dramatické literatuře, což je můj denní chleba, a zejména v textech, které v divadle inscenujeme. 

Když jsme loni sestavili dramaturgický plán na letošní sezonu a zhruba před rokem se začalo prodávat předplatné, do propagace jsem použila větu: „Hledá se hrdina všedního dne.“ Dnes jsem na ni někde narazila. Takových vět vyplodí dramaturg nepřeberně a většinou je neudrží déle, než jsou aktuální, protože je přebijí další. Když jsem se nad otázkou „malých velkých hrdinů a hrdinek“ pomalu uplynulé sezony zamyslela důkladněji, zjistila jsem, že pochopitelně mám své favority.

Svým způsobem mám ráda všechny dramatické osoby, které ožívají na mé domovské scéně, ale lhala bych, kdybych tvrdila, že všechny stejně. Jsou takové, pro které mám zvláštní slabost.

Řekla jsem si, že vyberu z každé inscenace jednoho až dva své oblíbence a pak bude finále, v němž stanou tři nejmilejší. Nebylo vůbec lehké se rozhodnout, nemyslete si! Nakonec vlastně rozhodl výběr na první dobrou, protože to, co se vám vybaví jako první, bývá často to pravé. A kdo to nakonec u mě „vyhrál“? 

„Nemám práci. Z Mcdonalda mě vyhodili, prej jsem se netvářil dost pozitivně. Od tý doby, co mi umřela žena, bydlím u svý tety, ta má leukémii. Něco takovýho jste chtěli slyšet?“ Vícenásobní diváci muzikálu DONAHA! asi už vědí… Jedním ze tří nejoblíbenějších je Noah T. Simmons alias Bejk. I z poměrně stručného životopisu, kterým se postava postaršího drsňáka, milovníka hudby a tance představuje na konkurzu, je patrné, že v životě neměl zrovna na růžích ustláno. Noah alias Bejk se z toho ale vůbec nehroutí, jde do všeho znovu a naplno, jako by to nemohlo skončit jinak než happyendem. Má humor, optimismus, je silný, zároveň obyčejně chlapsky zranitelný. Stal se mou oblíbenou postavou vedle Ethana, který v tomto muzikálu s podobným nadšením skáče do zdi... Nakonec jsem mezi těmito dvěma zvolila Bejka. Snad proto, že mu autoři napsali opravdu skvělou „hitovku“ a protože ho s velkým osobním kouzlem a zaujetím hraje (a tančí!) kolega Mirek Večerka. 

Další postavou, která mě okouzlila, je Elaine Robinsonová v hořké komedii ABSOLVENT. Přes nelehkou výchozí situaci v podobě rodinného zázemí, z něhož má vykročit do života, i přes svou značnou naivitu, Elaine pro mě ztělesňuje naději, mladistvou moudrost i zdravý životní optimismus. Je bytostí mimořádně citlivou, empatickou a originálním viděním světa, o němž ví, že „je plný nádherných věcí“, jak sama říká hlavnímu hrdinovi, který se do ní zamiluje nejen proto, že je mladá a půvabná, ale právě pro její vnitřní čistotu a osobitost. Elaine u nás moc dobře hraje Bára Vovsíková.  

A pak je tu moje soukromá srdeční záležitost: skotská ironicko-romantická komedie PERFECT DAYS. Všechny postavy ve hře, v čele s okouzlující hlavní hrdinkou, jsou napsány i zahrány jako veskrze sympatické, snad právě proto, že se občas chovají nesnesitelně a dělají chyby - jako my všichni… Přesto mě nejvíc zaujal Grant Steel. Mladý muž, který teprve balancuje na hraně dospělosti, ale nakonec už je schopen vyhodnotit, co je a není důležité a postavit se k situaci čelem. Navíc obdivuhodně bojuje za svoji lásku (i když mu to není nic platné). Jako Granta můžete v MDK vidět Matěje Vejdělka.

Podotýkám, že právě kvůli té mojí zainteresovanosti nebylo právě snadné volit mezi postavami, natož mezi inscenacemi. Také si všimněte, že ani jedna z těchto rolí není hlavní, všechny jsou ale výrazné… Nicméně, teď bych se ráda obrátila na vás.

Vážení diváci, jistě už máte v kladenském divadle svého oblíbeného herce či herečku, ale co oblíbená dramatická postava? Pište do komentářů či na facebookovou stránku Městského divadla Kladno, jak to s hrdiny všedních dnů v našem divadle máte vy. Kdo z „hrdinů“ letošní sezony je vaším favoritem či favoritkou a proč?

Na vaše odpovědi se těší

Kristýna Čepková, dramaturgyně MDK  

Foto: Tomáš Glasberger

krist1

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí