Borek Fokt: Play off si musíme uhrát sami

S volejbalovým Kladnem zažil oslavy titulu, ale také všední volejbalové sezony. Ta současná je zvláštní i pro něj. Borek Fokt jako kapitán vede tým nováčka, od kterého nikdo nevěděl, co čekat. V souvislosti s Kladnem se hovořilo o play off stejně jako o potížích se záchranou. Po polovině soutěže je Kladno desáté a hlavně zachráněné.

Když jsme spolu mluvili na začátku sezony, říkal jste, že je cílem play off, na které mužstvo má. Jak po půlce extraligy vnímáte reálné šance Kladna?
Zatím na příčkách zaručujících play off nejsme, takže s vývojem sezony nejsem úplně spokojený. Hráli jsme dobrý volejbal, ale měli jsme z něj málo bodů… Ovšem na druhou stranu máme všechno ve svých rukách, ztrácíme na play off jen čtyři body a se všemi týmy, které jsou kolem nás, kolem toho osmého místa, hrajeme druhou půlku soutěže doma. Nemusíme se tudíž ohlížet na někoho jiného, nemusíme čekat na klopýtnutí druhých. Musíme si to uhrát a nemůžeme se na nic ani vymlouvat.

Nemyslel jste soukromě před sezonou spíše na to, jestli se narychlo postavené mužstvo vůbec zachrání?
Tyhle myšlenky samozřejmě máte, nevědělo se, co a jak budeme hrát. Ale protože jsme si dali za cíl právě play off, tak tím jsme ve svých hlavách rovnou vypustili záchranu (směje se).

Jak dlouho jste se sehrávali, než jste si na hřišti začali rozumět?
Muselo to jít co nejrychleji a stejně se ještě ladíme… Největší bolestí týmu byla vzájemná komunikace v mezihře. Bohužel, ztráceli jsme dost vyhraných zápasů. Těžko jednoduše ve stručnosti říct, čím to bylo. Snad jen, že to pramenilo z nezvládnuté zodpovědnosti jednotlivých hráčů.

Překvapilo vás, že hrajete pro diváky atraktivní volejbal?
Ale jo (usmívá se). Překvapilo mě, kolik zápasů jsme odehráli líbivých z hlediska diváků. Až na jeden, ten poslední ve Varech, jsme i s největšími favority drželi krok. Co mám zpětnou vazbu, tak prý hrajeme hezky. Je super, že na nás chodí doma tolik lidí. Je vidět, že v Kladně byl a je hlad po volejbale. Nečekal jsem, že bude v kladenské hale tak krásná atmosféra. Je to podobné jako v dobách, kdy jsme hráli o titul. Myslím, že chodí většina těch samých fanoušků jako tehdy. A když se daří, přidají se i ti ostatní.

A jak zvládáte extraligu vy osobně?
Bál jsem se toho, že nebudu stíhat, ale cítím se skvěle.

Jan Murárik

 


Počasí Kladno

Předpověď počasí